Lübnan Başbakanı Refik Hariri: ‘Hizbullah ile İttifak Yapmayacağız’

0
231

Lübnan’ı 2018 Mayıs ayında bir referandum bekliyor ve bu referandum Lübnan için bir dönüm noktası fırsatı. Başbakan Saad Hariri’ nin babası Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri, 14 Şubat 2005 günü Beyrut’ta düzenlenen bombalı bir suikast sonucu öldürülmesinin 13.yıl anma etkinliklerinde konuşan Saad Hariri önemli açıklamalarda bulundu.

Hariri, “Biz, hiç kimsenin kendisini ırkçı ya da mezhepçi bir kutuya koyup kutuyu kilitlemesini ve sonra da anahtarını atmasını kabul eden bir hareket değiliz.” dedi. Lübnan’ ın bir Arap ülkesi olduğunu ve hiç bir dış gücün boyunduruğu altına girmediğini girmeyeceğini, Hizbullah ile ittifak kurulmayacağını ekleyen Hariri, Lübnan Temsilciler Meclisi (Lübnan Parlamentosu) için de konuştu.

Hariri, Lübnan’ı bölgedeki savaşların etkilerinden korumak, Arap ülkelerinin içişlerine karışmamak, silahın sadece devletin ve meşru kurumlarının elinde olmasını vurgulamak ve ordu ile güvenlik güçlerinin yeteneklerini etkinleştirmekten başka amacı olmadığını ekledi.

Yapılacak olan referandum için ‘bu Refik Hariri’ nin iade-i itibarıdır. Bizler, Gelecek Hareketi (Hariri’ nin Partisi) olarak bunun için çalışmaktayız ve Taif Antlaşması’na  (1989’da iç savaşı sona erdiren anlaşma) sonuna kadar bağlıyız’ ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Ahmet Mert İZMİR 
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here