Lübnan Başbakanı Refik Hariri: ‘Hizbullah ile İttifak Yapmayacağız’

Lübnan’ı 2018 Mayıs ayında bir referandum bekliyor ve bu referandum Lübnan için bir dönüm noktası fırsatı. Başbakan Saad Hariri’ nin babası Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri, 14 Şubat 2005 günü Beyrut’ta düzenlenen bombalı bir suikast sonucu öldürülmesinin 13.yıl anma etkinliklerinde konuşan Saad Hariri önemli açıklamalarda bulundu.

Hariri, “Biz, hiç kimsenin kendisini ırkçı ya da mezhepçi bir kutuya koyup kutuyu kilitlemesini ve sonra da anahtarını atmasını kabul eden bir hareket değiliz.” dedi. Lübnan’ ın bir Arap ülkesi olduğunu ve hiç bir dış gücün boyunduruğu altına girmediğini girmeyeceğini, Hizbullah ile ittifak kurulmayacağını ekleyen Hariri, Lübnan Temsilciler Meclisi (Lübnan Parlamentosu) için de konuştu.

Hariri, Lübnan’ı bölgedeki savaşların etkilerinden korumak, Arap ülkelerinin içişlerine karışmamak, silahın sadece devletin ve meşru kurumlarının elinde olmasını vurgulamak ve ordu ile güvenlik güçlerinin yeteneklerini etkinleştirmekten başka amacı olmadığını ekledi.

Yapılacak olan referandum için ‘bu Refik Hariri’ nin iade-i itibarıdır. Bizler, Gelecek Hareketi (Hariri’ nin Partisi) olarak bunun için çalışmaktayız ve Taif Antlaşması’na  (1989’da iç savaşı sona erdiren anlaşma) sonuna kadar bağlıyız’ ifadelerini kullandı.

Ahmet Mert İZMİR 
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...