Rumlar Vatandaşlık Satıyor

İyi bir araştırma yaptıktan ve Rumca gazeteleri baştan sona taradıktan sonra 2 Mart 2006 tarihinde Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından dağıtılan vatandaşlıkları konu alan bir yazı yazmıştım. Yazımın başlığı  “Güney Kıbrıs’taki Rum Yerleşikler”di.

Sıkı bir çalışma yaparak, son 42 sene içerisinde, yani hem 1963-1974 ve hem de 1974-2006 yılları arasında Güney Kıbrıs’a kaç tane, kökeni Kıbrıslı Rum olamayan kişinin yerleştiğini çok yaklaşık sayılarla tespit etmiştim.

2006 yılındaki araştırmamda şu bulgulara ulaştım;

a) Pontus Rumları: 60,000 -70,000

b) Eski SSCB vatandaşları: 30,000

c) Lübnan’dan kaçan Hıristiyanlar: 15,000 -20,000

d) Yunanistan’dan göç edenler: 100,000

e) İltica eden Kürtler: 2,500-3,000

f) İltica eden 3’üncü ülke vatandaşları: 9,500

1974 Mutlu Barış Harekatından sonra Anavatan Türkiye’den gelip topraklarımıza yerleşerek vatandaşımız olan, kız alıp kız veren, Kıbrıslı Türklerle hısımlıklarını pekiştiren kardeşlerimize ve de vatandaşlarımıza Rumlar “yerleşik” demekte. Bizim ülkemizdeki Grekofil’ler de aynı tanımı kullanıp, aradan neredeyse 3 kuşak geçmesine rağmen, KKTC’de doğup büyüyüp, evlenip çoluk çocuk sahibi olanları dahi hala daha “Kıbrıslı Türk” olarak kabul etmemekte.

 Rumlar Türkiye’den gelenleri bir türlü vatandaşlarımız olarak kabul etmiyorlar veya etmek istemiyorlar. Eğer bu kardeşlerimiz Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetine kayıtlı kişiler olsalardı, Kıbrıslı Rumlara göre isimleri veya tanımları “vatandaş” olacaktı ancak KKTC’ye kayıtlı KKTC vatandaşı oldukları için vatandaş değiller ve adları da “yerleşik”.

2006 yılında Rum seçmenler arasında yaptığım araştırmada,  Yerel seçimlerdeki seçmen listesine ilave olarak tamı tamına 30 bin kişi daha seçmen listesine yeni kayıt yaptırmış olduğunu ve seçmen sayısının da 470 binden 500 bine çıkmış olduğunu bulmuştum.

O dönemdeki 500 bin seçmen içinde 160 bini, yani yüzde 32’si “Rum yerleşik” idi. Güney Kıbrıs’taki Rum nüfusun üçte biri.

Şimdi Rum Yönetimi, vatandaşlık işinin suyunu çıkardı ve ekonomi kötüye gittikçe, vatandaşlıkları satmaya başladı.

Listenin başında daha evvel Ruslar vardı, şimdi liste başı Suriyeliler oldu. Rami Makluf dahil olmak üzere Beşşar Esad’ın akrabaları tümden bir gecede vatandaş yapıldı. Aralarında vatandaşlık almak için gerekli koşulları taşımayanlar da var ama AB üyesi olmalarına rağmen uyduruk ve batak bir devlet olduklarından AB’ye uyumlaştırdıklarını iddia ettikleri yasaları takmıyorlar.  

Şubat 2013 tarihinde Rum tarafında yapılacak vatandaşlık seçimlerinde aday olmaya ilgi gösteren bir Rus işadamına da “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığı verildi.

Artık mevcut yasalara uymaya da gerek duymuyorlar. Yasada, Güney Kıbrıs’ta 7 yıl ikamet eden bir kişinin -ister çalışma izni ve mührü olsun ister olmasın- vatandaş olabileceği amir hükümken, Rum Yönetimi bol tarafından 2 veya 3 yıl ikamet etmiş kişileri vatandaş yapmaya başladı.

Güney Kıbrıs’ta iş kuran iş insanlarına ise ailecek veriliyor vatandaşlıklar bir gecede. Vatandaşlık verilen iş adamları listesinde ünlü iş adamları da bulunmakta. Ünlü Rus iş adamı Alexander Abramov’da var listede, üstelik maaile, yani tüm aile fertleri ile birlikte…

Rumlar, bol keseden Kıbrıs Rum Yönetimi vatandaşlığını golifa gibi dağıtırken, bizim ülkemizdeki Grekofiller ve Grekogil gazeteler de, Bakanlar kurulumuz tarafından vatandaş yapılan 5-10 kişiyi sanki de suç işlemişler gibi afişe etmeye çalışmakta. 

Bu Grekofil kişiler ve gazeteler niye son 42 yılda Rumların 300 binden fazla Rum olmayan kişiyi vatandaş yaptıklarını yazmazlar veya da dile getirmezler hiç anlamış değilim.   

 

Prof. Dr. Ata ATUN

Yakındoğu Üniversitesi Öğretim Üyesi

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...