Rusya Federasyonu’nda Başkanlık Seçimleri Yaklaşıyor

Rusya Federasyonu 2000 yılından bu yana, 2 dönem(8 yıl) Vladimir Putin, 1 dönem (4 yıl) Dmitri Medvedev ve tekrar 2012 yılından bu yana Vladimir Putin tarafından yönetilmektedir ve 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan seçimlerde Putin tekrar aday sahnesinde.

Rus kamuoyu araştırma merkezi VTSIOM Genel Müdürü Valeriy Federov, gelecek başkanlık seçimlerine ilişkin yaptıkları anketin sonuçlarını açıkladı.

Basın toplantısında konuşan Valeriy Federov ‘’Ankete katılanların çoğu tercihlerini Vladimir Putin’den yana kullandı. 8-9 Ocak tarihli anket, Putin’e oy vereceklerin oranının yüzde 74.8 olduğunu ortaya koydu’’ ifadelerini kullandı.

Federov’un açıklamasına göre, Putin’den sonra destek oranı en yüksek aday yüzde 7.3’le Komünist Parti’den Pavel Grudinin. Grudinin’i ise yüzde 4.7 ile Liberal Demokrat Parti’den Vladimir Jirinovskiy izliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gelecek başkanlık seçimlerinde bağımsız olarak yarışacağını açıklamıştı.

Kırım Müftüsü Emirali Ablayev, mart ayında Rusya Federasyonu’nda düzenlenecek başkanlık seçimleri dolayısıyla Kırım’ın Simferopol kentinde açılan imza toplama merkezlerinden birinde Putin’in adaylığını desteklemek üzere imza attı. Ablayev’le birlikte Duma vekillerinden Ruslan Balbek, Kırım Mühendislik ve Pedegoji Üniversitesi Başkanı Fevzi Yakubov ve olimpiyat şampiyonu Rüstem Kazakov, Putin’in seçimlerde aday olabilmesi için imzalarını kullandı.

Ablayev, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ‘’Sadece Kırım Tatarları için değil, tüm yarımada halkı için en önemlisi barış ve huzur. Bizde savaş yok, hepimiz iyi yaşıyoruz, herkes birbirine yardım ediyor ve saygı gösteriyor. Kendi vatanımızda huzurlu bir şekilde yaşamak, çocuklarımızı ve torunlarımızı yetiştirmek bir gurur’’ ifadelerini kullandı.

Rusya ile birleştikten sonra Kırım’da önemli değişimlerin olduğunu söyleyen Ablayev, ‘’Daha önce başarılamayanlar şimdi başarılıyor. Camiler, hastaneler, yollar inşa ediliyor ve biz bundan memnunuz’’diye konuştu.

Yusuf Can KILIÇ
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

 Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...