Rusya Kanıtlarını Sundu

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Suriye’de muhaliflerin kimyasal saldırıyı gerçekleştirdiğine dair kanıtları Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunduklarını açıkladı. Puşkov, Duma’nın konuyu gün içindeki oturumunda tekrar ele alacağını ifade etti.

 

Kimyasal silah kullanımı konusunda Suriye’de sadece hükümetin değil, muhalefetin de elinde kimyasal silahlar olduğunu iddia eden Puşkov, “Militanların bu silahları birkaç kez kullandığına dair de şüpheler var…” dedi. Puşkov, Suriye’de bulunan BM İnsan Hakları gözlemcilerinden Carla Del Ponte’nin Halep yakınlarında Mart ayında muhaliflerin kimyasal silah kullandığına dair değerlendirmesi olduğunu belirtti.

Moskova’nın militanların kimyasal silah kullandığına dair yeterli kanıtlara sahip olduğunu ifade eden Puşkov, “Rusya bu kanıtları az önce BM Güvenlik Konseyi’ne sundu.” şeklinde açıklama yaptı.

Puşkov aynı zamanda ABD’de savaş isteyenlerin aktif olmaya devam ettiği eleştirisini getirdi ve “Rusya’nın barışçıl önerisine rağmen, bunlar Suriye’ye askeri operasyon yapılmasını istiyor. Libya’da 60-90 gün süren saldırılar gibi. Rusya’nın barışçıl planını baltalamak istiyorlar. Bu süreç başladı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklamalar geliyor. ABD Başkanı Barack Obama’nın ulusal güvenlik danışmanı Rusya’nın planından sonuç alınamayacağını ve ABD’nin askeri saldırıya hazır olması gerektiğini öneriyor.” dedi.

Kimyasal silahların kullanımı konusunda Rusya’nın barışçıl önerisinin yeni provokasyonlara da sahne olabileceği uyarısında bulunan Rus vekil, ihtilafta yer alan bazı merkezlerin Rusya planını baltalamak için çalıştıklarını ifade etti. Puşkov’a göre bazı Arap ülkelerindeki güçler askeri çözümü tek alternatif olarak görüyor.

(TUİÇ Akademi, Dünyabülteni, Sabah, Haberus )

Elif Sarpkaya

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...