Rusya Ukrayna Arasında Stratejik Yakınlaşma

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde bulunan Yalta kentinde hafta ortası bir araya gelen Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, yaptıkları görüşmelerin ardından bir dizi anlaşmaya imza attılar.

İki ülke arasında gerçekleştirilen devletlerarası komisyon toplantısından sonra yapılan basın açıklamasında Rusya Cumhurbaşkanı Putin, Rusya’nın Ukrayna’ya sattığı doğalgazın fiyatı konusunda iki ülkenin de anlaşmaya hazır olduğuna ilişkin bilgi verirken, Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki deniz alanlarının sınırlandırılmasına dair bir anlaşma imzaladıklarının da altını çizdi.

Putin, askeri ve ekonomik alanda gerçekleştirmeyi düşündükleri işbirliğini de masaya yatırdıklarını belirterek, iki ülkenin üzerinde fikir alışverişi yapmak istedikleri projeler ve görüşmeler olacağının haberini verdi. Özellikle askeri ve teknolojik alandaki ortaklıklarını geliştirmeyi hedeflediğini bildiren Putin’e karşılık olarak Yanukoviç, iki ülke arasında ilerlemekte olan bu ilişkileri stratejik olarak nitelendirdi.

Ukrayna’nın Rusya, Belarus ve Kazakistan arasındaki gümrük birliğine girmesi durumu hakkında da açıklama yapan Putin, bu kararı Ukrayna’nın alması gerektiğini, Rusya’nın bu konuda kimseyi ikna etmeyeceğini vurguladı.

(TUİÇ Akademi, Dünya bülteni, Zaman, 1news)

 

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...