Rusya’nın Teklifi Kabul Edildi

Suriye, Rusya’nın kimyasal silah kullanımı ile ilgili teklifini kabl ettiğini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’la görüşmesinde Suriye’de kimyasal silahların uluslararası kontrole devredilmesi, imha edilmesi konusunda öneride bulunduklarını ve Suriye’den Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütüne de üye olmasını önerdiklerini söylemişti. Velid Muallim ise bugün Rusya’nın kimyasal silahları teslim etme teklifini kabul ettiklerini açıkladı.

 

Rusya, Suriye’de savaşsız bir çözüm için Esad rejiminin elindeki kimyasal silahları uluslararası denetime vermesini önermişti. Suriye bu öneriye olumlu bir şekilde geri dönüş yaptı ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim “Rusya’nın kimyasal silahları teslim etme teklifini kabul ettik” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye’de kimyasal silahların uluslararası kontrole devredilmesi ile ilgili durumun Rusya ve ABD’nin ortak yaklaşımı olduğunu ifade etti. Lavrov, “Suriye’de kimyasal silahların uluslararası kontrole devredilmesi sadece Rusya’nın önerisi değil. Amerikalı meslektaşlarımla görüşmelerimizde ve John Kerry’nin kimyasal silahların devrinin askeri müdahaleyi önleyeceği yönündeki açıklamalarında ortaya çıktı.” dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı Muaallim ise  “Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile olumlu görüşmeler gerçekleştirdik. Kimyasal silahlar konusundaki teklifini sundu, akşam saatlerinde kabul ettik” dedi. Muallim, Suriye’nin teklifi kabul etmesindeki amacın ‘ABD’nin saldırgan tavrını azaltmak’ olduğu görüşünde.

Söz konusu teklifin geçtiğimiz hafta düzenlenen G20 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama arasında görüşüldüğünü bugün Moskova tarafından da doğrulanmıştı.  Vladimir Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov, Putin ile Obama’nın Suriye tarafından kabul edilen teklifi geçtiğimiz hafta görüştüklerini dile getirdi.

(TUİÇ akademi, Gündemrusya, CNBC-E)

Elif Sarpkaya

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...