Rusya’nın Teklifi Kabul Edildi

Suriye, Rusya’nın kimyasal silah kullanımı ile ilgili teklifini kabl ettiğini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’la görüşmesinde Suriye’de kimyasal silahların uluslararası kontrole devredilmesi, imha edilmesi konusunda öneride bulunduklarını ve Suriye’den Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütüne de üye olmasını önerdiklerini söylemişti. Velid Muallim ise bugün Rusya’nın kimyasal silahları teslim etme teklifini kabul ettiklerini açıkladı.

 

Rusya, Suriye’de savaşsız bir çözüm için Esad rejiminin elindeki kimyasal silahları uluslararası denetime vermesini önermişti. Suriye bu öneriye olumlu bir şekilde geri dönüş yaptı ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim “Rusya’nın kimyasal silahları teslim etme teklifini kabul ettik” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye’de kimyasal silahların uluslararası kontrole devredilmesi ile ilgili durumun Rusya ve ABD’nin ortak yaklaşımı olduğunu ifade etti. Lavrov, “Suriye’de kimyasal silahların uluslararası kontrole devredilmesi sadece Rusya’nın önerisi değil. Amerikalı meslektaşlarımla görüşmelerimizde ve John Kerry’nin kimyasal silahların devrinin askeri müdahaleyi önleyeceği yönündeki açıklamalarında ortaya çıktı.” dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı Muaallim ise  “Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile olumlu görüşmeler gerçekleştirdik. Kimyasal silahlar konusundaki teklifini sundu, akşam saatlerinde kabul ettik” dedi. Muallim, Suriye’nin teklifi kabul etmesindeki amacın ‘ABD’nin saldırgan tavrını azaltmak’ olduğu görüşünde.

Söz konusu teklifin geçtiğimiz hafta düzenlenen G20 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama arasında görüşüldüğünü bugün Moskova tarafından da doğrulanmıştı.  Vladimir Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov, Putin ile Obama’nın Suriye tarafından kabul edilen teklifi geçtiğimiz hafta görüştüklerini dile getirdi.

(TUİÇ akademi, Gündemrusya, CNBC-E)

Elif Sarpkaya

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...