Rusya’ya Radikal İslamcılar’dan Uyarı

Kafkasya Emirliği lideri Doku Umarov Rusya’daki eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Umarov, Kafkasya Emirliği’nin resmi yayın organı Kavkaz Center internet sitesinde yayınlanan röportajda, ‘savaşçılarının lider kadrosu içinden verdikleri kayıpların kendilerini zayıflatmadığını, bazı bölgelerde eylem sayısında azalma olsa da direnişin hız kesmeden devam ettiğini’ söyledi.

Umarov “ Verdiğimiz kayıplar bizi zayıflatmadı ve bundan sonra da zayıflatmayacak. Savaş kayıpsız mümkün değil. 1999’dan beri birçok emir ve yöneticimizi kaybettik, ancak cihat hiç durmadı, aksine genişledi ve güçlendi” açıklamasında bulundu.

El Kaide Lider Üsame bin Ladin’in öldürülmesiyle ilgili haberlere de değinen Umarov, bunun mücahitlerin direnişini etkilemeyeceğini, ABD ve Rusya’nın yeni saldırılara engel olamayacaklarını, tüm dünyadaki radikal islam örgütlerinin birbirleriyle haberleşme içinde olduklarını ve aktif olarak birbirlerini desteklediklerini belirtti.

Umarov’un yaptığı bu açıklamadan sonra Rusya’nın nasıl bir tavır belirleyeceği ise merak konusu. Bilindiği üzere Rusya 2000’li yıllardan itibaren birçok terör eylemlerine maruz kalmış ve ağırlıklı olarak Çeçen direnişçilerin üstlendiği bu eylemleri engelleyememişti.

 

(tuicakademi // ajanskafkas) – Erdem PARLAK

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...