Salihi’den Kaçırılan İranlılara Yönelik Açıklama

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan Suriye’de isyancılar tarafından kaçırılan 48 hacının Devrim Muhafızlarına mensup olduğu yönündeki iddialara yönelik açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, kafilenin içinde emekli devrim muhafızlarının ve askerlerin olduğunu ancak bu kişilerin şu an görevde bulunmadıklarını ifade ederek iddiaları yalanladı.

İran’dan Şam’daki Seyyide Zeynep Türbesine ziyaretine giden 48 İranlı Özgür Suriye Ordusu’na bağlı El Bega Tugayı tarafından kaçırılmıştı. İsyancılar kafilenin Şam’a keşif yapmak için geldiğini açıklayarak, kafiledeki askerlerin kimliklerini gösterdiler. İsyancılar Tahran’ın Esad yönetimine desteğini sürdürmesi durumunda kaçırmaların devam edeceğini vurguladı.

Kafileyi götüren seyahat şirketinden bir yetkili de hac ziyaretine gidenlerin üniversite öğrencileri ve memurlardan oluştuğunu ifade ederek, bütün yolcuların sivil olduğunu vurguladı.

İran rehinelerin kurtarılması için diplomatik girişimlere başladı. Birleşmiş Milletlerden yardım talebinde bulunan İran Türkiye ve Katar’dan da yardım istedi.

İran Dışişleri Bakanı Salihi’nin Türkiye’ye geleceği ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Suriye konusunda görüşmelerde bulunacağı kaydedildi.

(TUİÇ Akademi, BBC, Hürriyet)

 

Seren Selvin Korkmaz

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...