Şam’da Sıcak Saatler “Dumanlar Yükseliyor”

Reformcu İnternet sitelerinin haberine göre, Suriye ordusunun Şam’ın Batısındaki Muadhamiye semtini kordon altına aldığını ve semtten dumanlar yükseldiğini duyurdu.

Suriye ordusu başkent Şam’ın batısında yer alan banliyö semti Muadhamiye’yi kordon altına aldı. Bölgede yoğun çatışma seslerinin duyulduğu bildiriliyor. Reform yanlısı eylemcilerin internet sitelerinde, banliyö semti üzerine dumanların yükseldiği, ayrıca elektrik ve iletişim hatlarının kesildiği bildirildi.

Şam’ın yanı sıra Suriye güvenlik güçleri başkentin kuzeyinde yer alan Humus, güneyde Dera ve sahil kenti Banyas’ta da hükümet karşıtı protestoları bastırmaya çalışıyor. Suriyeli yetkililer, üç kent ve çevresindeki olaylarda altı güvenlik görevlisinin öldüğünü ileri sürdü.

Pazar günü Humus kentinden gelen silahlı çatışma haberlerinde, ölenler arasında 12 yaşında bir çocuğun da olduğu bildirildi. Humus’ta tanklarla destekli askerlerin cumartesi gecesinden beri evlere baskın düzenleyerek çok sayıda kişiyi gözaltına aldığı belirtildi.

Ayrıca, Suriye devlet televizyonu da, silahlı kişilerin Humus yakınlarında yola pusu kurarak bir minibüsteki 10 işçiyi öldürdüklerini bildirdi.

(tuicakademi-BBC-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...