Seçim Yapıldı: Zafer Liberallerin

Hollanda’da dün gerçekleşen erken seçimin galibi çok az farkla iktidardaki Liberal Parti oldu. Parti 150 üyeli meclisteki sahip olduğu milletvekili sayısını 31’den 41’e yükseltti.2010 yılından beri iktidarda olan ve Nisan ayında kabinesini dağıtmak mecburiyetinde kalan Liberal Parti lideri Mark Rutte’nin yeni hükümeti kurması bekleniyor.

Seçimlerde, İşçi Partisi milletvekili sayısını 30’dan 39’a çıkarırken, Sosyalist Parti’nin (SP) milletvekili sayısı sabit kaldı. Özgürlük Partisinin oy oranı ise neredeyse yüzde 50 kayba uğrayarak 24’ten 15’e geriledi. Ayrıca son üç dönemdir gerileme döneminde olan Hıristiyan Demokratlar Birliği’nin (CDA) milletvekili sayısı 21’den 13’e geriledi. İlk kez genel seçimlere dâhil olan 50 Plus Partisi de 2 milletvekili kazanma başarısı gösterdi.

Sonuçların açıklanmasının ardından farklı partilerin listesinde yer alan 14 Türk kökenli adaydan4’ü meclise doğrudan girmeyi başardı.

Hollanda’da Seçim Süreci

Ekonomik krizin gölgesinde olan Hollanda’da seçimler dün yapılmıştı. Yaklaşık 13 milyon seçmen, 4 yıl boyunca 150 sandalyeli Temsilciler Meclisinde görev yapacak yeni üyeleri ve görevlileri tayin etmişti. Seçimlerde farklı partilerden aday olan 14 Türk de yarışmıştı.

Hollanda, Almanya’nın krize karşı yoğun mali disiplin politikasına destek veren ülkelerin başında bulunuyor. Hollanda’daki seçimler Euro bölgesinin bölünmesineengel olmak amacıyla yürürlüğe konantasarruf önlemleri hakkında bir referandum olarak görülüyordu.  Seçmenleri endişelendiren durumun ise bu ekonomik kriz olduğu görülüyordu.

Ayrıca anketler, seçimlere Sosyalist Parti (SP), İşçi Partisi (PvdA) ve Liberal Parti (VVD) arasındaki yarışın damga vuracağını öngörüyordu.13 milyon Hollandalı seçmenin yanı sıra ülkede yaşayan 230 bin Türk kökenli vatandaşta sandık başında yerini almıştı.

 

(TUİÇ Akademi,euronews,habertürk,ntv,hürriyet)

 

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...