Selanik’te ‘Bölgesel İş Birliği’ Toplantısı

   Yunanistan, Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan Dışişleri Bakanları Selanik’te bir araya geldiler. Dışişleri Bakanlarının katıldığı ve üçüncüsü düzenlenen toplantıda bölgesel iş birliği ile ilgili konular ele alındı. Bölgesel konuların yanı sıra dünya gündemini meşgul eden Orta Doğu’daki gelişmeler, Batı Balkanlardaki ülkelerin gelişimi ve Avrupa geleceği gibi konuların üzerinde de duruldu. Toplantıda Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Buşati, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekatirana Zaherieva ülkelerini temsilen bulundular.

   Makedonya ve Yunanistan arasında güncel bir sorun olan isim sorunuyla ilgili de iki ülkenin Bakanları arasından görüşmeler gerçekleşti. Kocias bununla ilgili olarak, ‘’Ben ve dostum Dimitrov son aylarda o kadar çok işler yaptık ki bunların ürün vermemesi yazık olacak’’ dedi. Kocias aynı zamanda Arnavut mevkidaşı Buşati ile de görüşmede bulunduğunu belirterek ülkeleri arasındaki ayrılıklar konusunda anlaşma yolunda belirli bir noktaya ulaştıklarını söyledi. İki ülke arasındaki Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlarının belirlenmesiyle ilgili müzakerelerin mayıs ayı sonuna kadar sonuca bağlanmasının beklediğini belirtti.

   Göçmen meseleleriyle ilgili iş birliğini ve faaliyetleri artırma kararı alındı. Kocias, ‘’Toplantıda dört ülke bakanlıkları arasında göçmen meselesi gibi belirli konulardaki iş birliğinin hızlandırılmasını kararlaştırdık.’’ dedi.

   Dört Balkan ülkesinin bölgeye ve aralarındaki sorunlara dair bir toplantıda bulunması ve iş birliğini artırma kararları çok sevindirici ve umut vericidir. Bölgenin bütünleşmesi ve istikrarın sağlanması açısından bu tür temasların varlığı ve sürekliliğinin devam etmesi gerekmektedir.

 

 

Nur İNAN

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

 

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Önergesi: Adalet ve Hafıza Yolunda Bir Adım

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yarın oylanacak olan Srebrenitsa önergesi,...

Güney Kore Kim Jong Un Şarkısını Yasakladı

Güney Kore, son dönemde Kuzey Kore'de üretilen ve TikTok'ta...

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazasında Ölümü ve Olası Senaryolar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi,...

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...