Selanik’te ‘Bölgesel İş Birliği’ Toplantısı

   Yunanistan, Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan Dışişleri Bakanları Selanik’te bir araya geldiler. Dışişleri Bakanlarının katıldığı ve üçüncüsü düzenlenen toplantıda bölgesel iş birliği ile ilgili konular ele alındı. Bölgesel konuların yanı sıra dünya gündemini meşgul eden Orta Doğu’daki gelişmeler, Batı Balkanlardaki ülkelerin gelişimi ve Avrupa geleceği gibi konuların üzerinde de duruldu. Toplantıda Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Buşati, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekatirana Zaherieva ülkelerini temsilen bulundular.

   Makedonya ve Yunanistan arasında güncel bir sorun olan isim sorunuyla ilgili de iki ülkenin Bakanları arasından görüşmeler gerçekleşti. Kocias bununla ilgili olarak, ‘’Ben ve dostum Dimitrov son aylarda o kadar çok işler yaptık ki bunların ürün vermemesi yazık olacak’’ dedi. Kocias aynı zamanda Arnavut mevkidaşı Buşati ile de görüşmede bulunduğunu belirterek ülkeleri arasındaki ayrılıklar konusunda anlaşma yolunda belirli bir noktaya ulaştıklarını söyledi. İki ülke arasındaki Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlarının belirlenmesiyle ilgili müzakerelerin mayıs ayı sonuna kadar sonuca bağlanmasının beklediğini belirtti.

   Göçmen meseleleriyle ilgili iş birliğini ve faaliyetleri artırma kararı alındı. Kocias, ‘’Toplantıda dört ülke bakanlıkları arasında göçmen meselesi gibi belirli konulardaki iş birliğinin hızlandırılmasını kararlaştırdık.’’ dedi.

   Dört Balkan ülkesinin bölgeye ve aralarındaki sorunlara dair bir toplantıda bulunması ve iş birliğini artırma kararları çok sevindirici ve umut vericidir. Bölgenin bütünleşmesi ve istikrarın sağlanması açısından bu tür temasların varlığı ve sürekliliğinin devam etmesi gerekmektedir.

 

 

Nur İNAN

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

 

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...