Şiilere Karşı Sünni NATO

0
147

 ABD ile İsrail ortaklaşa, Şii Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelere karşı Sünni ülkelerden oluşan bir koalisyon kurmak için kolları sıvadı.

 İsrail Savunma Bakanı Lieberman konuyla ilgili açıklamayı, Şii ülkelere karşı ‘ılımlı’ Sünni ülkelerin katılacağı bir koalisyon kurulmasının zamanı geldi şeklinde ifade etti.

 Kurulacak bu sözde ılımlı İslam koalisyonunda oyun kurucu ülkeler İsrail ve ABD olacak. İsrail Savunma Bakanı Lieberman’a göre Sünni ülkeler artık İsrail’i değil, Şiilerin çoğunlukta olduğu İran gibi ülkeleri kendilerine en büyük tehdit olarak görüyor.

 Lieberman, şu açıklamada bulundu: “Teröre karşı Ortadoğu’daki bütün ılımlı kuvvetlerle bir koalisyon kurmanın zamanı geldi. Amerika’da da böyle bir koalisyonun oluşturulması hakkında konuşuluyor. Suudi Arabistan gibi ılımlı Sünni ülkeler tarafından onlar için en büyük tehlikenin İsrail ya da Siyonizm ve Yahudilik değil, İran olduğu anlaşıldı.”

Sponsorlu

 İran’a karşı oluşturulacak olan gerçek bir koalisyonun gerçek taahhütlere dayalı olacağını belirterek bu koalisyonun NATO benzeri olabileceğine değinerek şu ifadelerde bulundu: “Bu koalisyon her ülkenin birbirini desteklemeye hazır olması ve diğer ülkeler tarafından da desteklenmesi esasına dayanmaktadır.”

Ecem Naz Değirmenci – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here