Silahlarımız Olsaydı Evlatlarımızı Korurduk

Mısır’da darbe karşı gösteriler sonucunda Rabiatul Adeviyye Meydanında öldürülen Esma’nın babası, İhvan liderlerinden Muhammed el-Baltaci, Rabiatul Adeviyye meydanındaki gösteriler sırasında silah barındırdıkları iddialarına yanıt verdi.

 

Yaptığı açıklamada eğer silahları olsaydı evlatlarını koruyacaklarını belirten Baltaci, darbe yönetiminin yaptığı suçlamaların delillere dayanmadığını söyledi.

Özel bir televizyon kanalına açıklama yapan Baltaci, darbe hükümetinin darbe karşıtlarınca yapılan eylemleri terör eylemi olarak nitelendirip, katliamlarını haklı çıkartmaya çalıştıklarını belirtti. Hakkında tutuklama kararı çıkarılan Baltaci, İhvan liderlerinin tutuklanıp öldürülmesinin ört bas edilmesi için, 25 askerin öldürülmesi olayının hükümet tarafından planlandığını iddia etti.

İhvan’ın terör örgütü olmadığını belirtip, geçici hükümetin başbakanı Hazim el-Biblavi’nin İhvan ile ortak hükümet kurmayı teklif ettiğini iddia eden Baltaci, darbe yönetimi İhvan’ın terörist faaliyetlerde bulunduğuna dair bir delil dahi getiremedi şeklinde konuştu.

( TUİÇ Akademi, AA, Dünya Bülteni)

Yağmur ILGAR

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...