Şimdi De Sıra Bahreyn’de mi?

ABD’nin 5. filosuna ev sahipliği yapan ve Sünni bir hanedan tarafından yönetilen Bahreyn’de, nüfus çoğunluğunu oluşturan Şiiler, başkentte binlerce insanın protesto gösterileri düzenledi.

Bahreyn’de Şii muhaliflerin iki hafta gibi bir süre önce başlattığı yönetim aleyhine yaptığı gösteriler Bahreyn’i ikiye bölmüş durumda. Başkent Manama’nın bir meydanı da yönetim yandaşları gösterilerine sahne oluyor. Eylemlerini devam ettiren muhalefetin halkın yönetimi devirmek istediği yönünde sloganlar atarak, değişim ve reform istediklerini dile getiriyor.

Ancak muhalefetin eylemlerine devam etmesi muhalif yandaşları sokağa gökmüş durumda. Hükümet yanlıları Bahreyn Kralı’nın şimdiye kadar gerçekleştirdiği reformların ülkeye demokrasi ve özgürlük getirdiğini savunduklarını dile getirdiler. Yönetime destek çıkanların, Suudi bayraklarını taşıması dikkatleri çekmiş ve Suudi Arabistan tanklarının sınırdan Bahreyn yönetimine destek verdiği iddiası atılmıştı fakat Riyad yönetimi bunu reddetmişti.

Öte yandan Şii muhalefetin önde gelen üyelerinden Abdülcelil Halil, değişim konusunda iktidarla ortak çalışmalar yapabileceklerini duyurdu. Halil, iki hafta süren sokak gösterilerinin ardından Veliaht Prens’in diyalog çağrısını kabul edeceklerini belirterek, muhalefetin görüşmelerde taleplerini ve ”diyalog için bir çerçeve” sunacağını açıkladı.

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

48,062BeğenenlerBeğen
6,232TakipçilerTakip Et
8,639TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Stepford Wives (2004)

Yönetmen: Frank Oz Oyuncular: Nicole Kidman, Matthew Broderick, Bette Midler Tarih:...

Uluslararası İlişkiler – Stephen McGlinchey

Bu çeviri kitap, TUİÇ Akademi içinde yer alan araştırma...

Kentsel Dirençte Sivil Toplum Kuruluşları: TEMA’nın Rolü

Özet Kentsel yaşamın hakim olduğu bir dünyada yaşamakta olan insanlar,...

Finlandiya ve İsveç’in NATO Üyeliği: Türkiye Oyunbozan mı?

Uzun yıllar sonunda tarafsızlığını bırakıp NATO’ya üye olmaya karar...