Sınıra Füze Sistemi

Türkiye’nin Suriye sınırı güvenliği bağlamında sınıra patriyot füze sistemi yerleştirilmesi konusunda NATO’ya yakın zamanda başvuracağı iddia edilmişti. Amerika tarafından üretilen savunma amaçlı patriot füzelerinin yerleştirilmesi planının ABD seçimleri sonrasına ertelendiği ve Türk Dışişleri yetkilileri tarafından çeşitli uluslararası haber kaynaklarına verildiği iddia edilen bilgilere göre sınırdaki muhalif ve Suriye rejimi askerleri arasındaki çatışmadan doğan tehlike sebebiyle güvenliği sağlamak için sınıra füze sisteminin yerleştirileceği bildirilmişti.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili bir soru üzerinden yaptığı açıklamada Türkiye tarafından böyle bir talebin olmadığını, talep edilse de müttefik ülkelerin konuyu görüşmek zorunda olduğunu belirtmişti.

Yabancı haber kaynaklarında çıkan iddialar hakkında AA haber ajansına bilgi veren diplomatik kaynaklar “Türkiye’nin güvenliği ve NATO sınırlarının güvenliği bağlamında NATO çerçevesinde yapılmakta olan çalışmalar ve ihtimaliyet planlamalarında bu konu da gündeme gelmektedir”  şeklinde konuşmuştu.

Gündeme gelen bu haberlerle ilgili olarak Endonezya da bulunan Başbakan Erdoğan ise öğle saatlerinde yaptığı açıklama da haberlerin ‘sağır duymaz uydurur cinsinden’ olduğunu vurgulamış böyle bir düşüncede ve talepte olmadıklarını ifade ederek iddiaların asılsız olduğunu ileri sürmüştü.

Davutoğlu ise yaptığı son açıklamada patriot sistemi ile ilgili olarak “Basına yansıyan haberleri ben de takip ettim. Yeni bir durum yok. İhtimaliyet çalışmaları yapılmıştır, yapılmaktadır ve yapılacaktır” dedi.

(TUİÇ Akademi, TRThaber, AA, Hürriyet)

Gamze GÜNDÜZ

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...