Slovenya, Gazprom İle 5 Yıllık Gaz Sevkiyatı Anlaşmasına İmza Attı

Gazprom şirketi, gaz sevkiyatı için beş yıllığına Slovenya ile bir sözleşme imzaladı. Slovenya-Ljubljana’da gerçekleşen imza törenine Rusya’dan; Gazprom Yönetim Komitesi Başkan Vekili Alexander Medvedev, Gazprom Export Direktörü Elena Burmistrova ve Geoplin Yönetim Kurulu Başkanı Bostjan Napast ve Slovenya’dan; Slovenya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karl Erjavec ve Rusya Federasyonu Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçisi Olağanüstü ve Büyük Yetkili Mahkemesi’nden Doku Zavgayev de katıldı.

Dışişleri Bakanı Karl Erjavec Cuma günkü beş yıllık anlaşmanın Slovenya ekonomisi için önemli olduğunu söyledi ve Suriye ile ilgili bir krize rağmen Moskova ile işbirliğine övgüde bulundu.

Resmi STA haber ajansı, Erjavec’in “Slovenya ve Rusya’nın uluslararası ilişkilerin karmaşıklığına rağmen iyi bir işbirliğine sahip olduğunu” belirtti.

Rus haber ajansı RIA Novosti’de yer alan şirketin açıklamasına göre, “Sözleşme, yılda 600 milyon metreküp gaz miktarında teslimat yapılmasını öngörülüyor. Sözleşmenin süresi 1 Ocak 2018’den 1 Ocak 2023’e kadardır’’denildi.

Rus şirketi ile Slovenya GeoplinD.o.o arasındaki önceki anlaşmanın 31 Aralık 2017’ye kadar geçerli olduğu belirtildi.

Alexander Medvedev yaptığı açıklamada şunlara değindi:

“Bu yıl, 1978’de Rus doğalgaz dağıtımlarının Slovenya’ya başlamasından bu yana 40 yıl geçti. Geoplind.o.o. Ljubljana uzun süredir devam eden ortağımız. Doğal gaz tedariki için yeni sözleşmenin, şirketlerimiz arasındaki ilişkileri güçlendireceğini ve iki ülke arasındaki enerji işbirliği tarihinde yeni bir sayfa açacağından eminim.”

BostjanNapast ise, “Bugünkü etkinlik, Gazprom ile etkin uzun vadeli işbirliğimizin bir başka kanıtı. Bu sözleşme, önemli bir stratejik ittifakı simgelemektedir. Gazprom ile olan güvenilir ortaklığımız, şirketimize ve Slovenya’ya yıllarca sürecek kesintisiz gaz tedariki garantisidir.” dedi.

Avrupa Birliği üyesi olan Slovenya, tarihi ve kültürel bağları gerekçe göstererek Moskova ile dostane ilişkiler sürdürmeye devam ediyor. Slovenya ayrıca, İngiltere’nin eski Rus ajanı ve kızının zehirlenmesi olayıyla ilgili Moskova’yı suçlamasından sonra Rus diplomatları kovmayı reddetti.

Slovenya’ya giden Rus doğal gaz kaynakları 1978’de başladı. 1978 ile 2017 yılları arasında 2017 yılında 607.2 milyon metreküp olmak üzere Slovenya’ya 14 milyar metreküp doğal gaz dağıtıldı. GazpromExport ve Geoplind.o.o. Ljubljana 31 Aralık 2017’de sona ermiştir.

Slovenya pazarında,Geoplind.o.o. en büyük doğal gaz ithalatçısı olanGazpromExport’un ortağıdır.

Sibel Şevval KAÇAR
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...