Slovenya Hükümetine Destek Azalıyor

Slovenya da muhalefet partisi olan Slovenya Emekliler Demokratik Partisi (DeSUS)’nin 22 Şubat’ta koalisyondan çekileceği açıklandı. Geçen ay iki bakanın istifa ettiği, Vatandaş Listesi Partisi’nin de koalisyondan ayrıldığı öğrenildi.

Slovenya Başbakanı Janes Jansa ve muhalefet lideri Zoran Jankovic, Yolsuzluğu Önleme Komisyonu’nun hazırlamış olduğu bir rapor üzerine yolsuzlukla suçlanmıştı. Bunun üzerine ülkede başbakan ve muhalefet partisi liderine yönelik ciddi eleştiriler yapılmış, gösteriler düzenlenmişti. Ayrıca Başbakan’ın istifasını istedikleri öğrenildi. Başbakan ve Zoran Jankovic’in de bu iddiaları reddettikleri ve hukuki mücadeleye başlayacakları ifade edilmişti.

Yolsuzluğu Önleme Komisyonu Başkanı Goran Klemencic’in, böyle bir olayın ülkelerinde ilk kez olduğunu bu nedenle başbakan için istenen istifa çağrılarını desteklediği belirtildi.

Bilindiği üzere Slovenya Başbakanı Janes Jansa mal varlığının bir kısmını beyan etmemekle, Zoran Jankovic’de hesabındaki belirli bir miktar paranın kaynağını belirtmemekle suçlanıyordu.

(TUİÇAkademi, euractiv, KKTChaber, internet haber)

Gül Muriç

TUİÇ stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...