Sömürgecilere Boyun Eğmeyeceğiz

Suriye Hükümeti, Avrupa Birliği’nin Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı hedef alan yaptırımlarını kınadı ve ambargonun Suriye halkına zarar vereceğini belirtti.

  Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Avrupa Birliği’ni kendi iradesini Suriyelilere dayatmaya çalışmakla suçladı ve “Bugün Avrupalılar, sömürgecilik sicillerine kara bir sayfa daha eklediler” dedi.

Avrupa Birliği dışişleri bakanları Pazartesi günü, seyahat kısıtlaması getirilen ve mal varlıkları dondurulan Suriyelilere Cumhurbaşkanı Esad’la birlikte dokuz yetkiliyi de dahil etmişti. Suriye hükümetinin demokrasi yanlısı gösterileri bastırması nedeniyle daha önce Esad’ın kardeşi, dört kuzeni ve yakın çevresindeki bazı kişiler için yaptırım kararı alınmıştı.

İnsan hakları eylemcilerine göre, Mart ayında başlayan protestolarda şimdiye kadar 850’den fazla kişi öldü, binlerce kişi gözaltına alındı. Amerika Birleşik Devletleri de Beşar Esad’a yaptırım uyguluyor. ABD Başkanı Obama, geçen hafta Esad’a demokrasiye geçiş sürecine öncülük etmekle çekilmek arasında tercih yapması çağrısında bulunmuştu.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ise devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD ve AB’nin Suriye’nin geleceğinde söz hakkı olmadığını söyledi. “Cumhurbaşkanı’na saldırarak, Suriye halkına zarar verecek yaptırımlara başvurarak yanlış yaptılar. Bu yaptırımlar, Suriye’nin olduğu kadar Avrupalıların çıkarlarına da zarar verecek. Tarih, Suriyelilerin hiçbir zaman baskılara boyun eğmeyeceğini gösteriyor.” diye konuştu.

(tuicakademi, ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...