Suriye İçin Kahire Görüşmesi

Suriye kriziyle ilgili Mısır’ın başkenti Kahire’de Arap Birliği binasında basına kapalı bir toplantı yapıldı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabî ve Birleşmiş Milletler’in Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi arasında gerçekleşen toplantıda Suriye olayları görüşüldü. Toplantı sonrasında ise basının karşına çıkan üçlü, toplantı kapsamında değerlendirmelerini sundular.

Cenevre Anlaşmasına dikkat çeken Lavrov, Suriye çözümü için bu anlaşmaya uyulması gerektiğini ve BM’in ayrıca bir karar almasının gerekmediğini vurguladı. Rusya’nın Suriye’ye karşı tutumunu askeri müdahaleyi desteklemediklerini ve diğer ülkelerdeki gibi Suriye’deki taraflardan herhangi birinin yanında yer almak yerine ayrım yapmaksızın görüştükleri şeklinde açıkladı.

Yaşanan çatışmaların hiç kimseye bir fayda getirmeyeceğini düşünen Birleşmiş Milletler’in Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi, Suriye çözümünün siyasi zeminde sağlanacağını bunu sağlayacak olanın da Cenevre Anlaşması çerçevesinde alınacak BM güvenlik konseyi kararı olduğunu belirtti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabî ise Suriye’deki olaylarla ilgili olarak çatışmanın sona ermesiyle bir çözüm sağlanacağını bu bağlamda da Arap Birliğinin yoğun çalışmalar yaptığını ifade etti.

30 Haziran 2012’de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ülke, Arap Birliği’nden 3 üye ülke ve Türkiye’nin dışişleri bakanları İsviçre’nin Cenevre kentinde Suriye çözümü için toplanarak rejim ve muhaliflerin ortak kararlarıyla geçiş yönetiminin kurulması konusunda bir bildiri kabul edilmişti. Ancak geçiş yönetiminde Beşer Esad’ın görev alıp almayacağı konusunda anlaşma sağlanamamıştı.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, DHA, NTV, Haber7)

Gamze GÜNDÜZ

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...