Suriye İçin Yeni Muhalif Yapılanma

Katarın başkenti Dohada, 8 Ekim 2012 de yapılan Suriye Ulusal Kongresi(SUK)’nin  Genel Kurul Toplantısında konseyin alt ve üst kurul üyelerinin seçim işlemi gerçekleşti. Toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra Mısır, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Sudanın Dışişleri Bakanları da katıldı.

Gece boyu süren toplantıda, Suriye Ulusal Konseyi (SUK) ve SUK dışındaki muhalif grupların Suriyeli eski milletvekili Riyad Seyf’in geçiş hükümeti önerisi üzerinde büyük ölçüde anlaştığı bildirildi. Öneriye dair bir takım çekinceleri olduğu bilinen SUK’un bu çekinceleri muhaliflerle paylaşacağı belirtiliyor. 50 ile 60 kişiden oluşan heyetin belirlenmesi ve bu heyetin daha sonra geçiş hükümetini kurması öngörülüyor.

İsmi ABD’nin yeniden yapılanma planları kapsamında geçiş hükümeti başkanlığı için geçen Riyad Seyf, başkanlığa aday olmayacağını belirtmişti. Öte yandan Burhan Galyun, George Sahra gibi önde gelen isimlerinde listede bulunmadığı bilgisine ulaşıldı. Oluşturulan yeni listede beş Müslüman Kardeşler üyesinin olduğu bildirildi. İslamcılar dışında Kürt ve Süryani azınlıkları temsil eden isimler listede yer aldı. Tüzük gereği dört üye daha ekleme hakkı olan yeni ekip, Sekretaryaya Hıristiyan, Alevi, Şii ve kadın Suriyelileri temsil edecek üyeler ilave etmeyi planlıyor.

Doha’da 4 Kasım tarihinde başlayan toplantıda temsil yelpazesini genişleten SUK, yeni yapı içerisindeki temsiliyetini mümkün olduğunca yüksek tutmak için çabalıyor. Bugün 17.00 de yeniden başlayacak olan toplatılarda geçiş hükümetine dair çekincelerin tartışılacağı belirtildi. Toplantı sürerken bir yandan da SUK başkanının seçim süreci devam edecek. Yeni SUK başkanının ise akşam saatlerine kadar belli olması ve ilan edilmesi bekleniyor.

        

(TUİÇ Akademi, TIMETÜRK, AA)

 

Serap TEMİZEL

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...