Suriye Tanklar Şuanda Hama’da

Suriye yönetimini, Devlet Başkanı Beşşar Esad karşıtı büyük gösterilere sahne olan Hama kentine ordu birliklerini sevk etti.

Suriye askerleri, Cuma günü Esad aleyhtarı en büyük gösteriye sahne olan Hama’ya tanklar eşliğinde girmiş bulunuyor. Kente giren ordu birliklerinin kent merkezinin kilit önemdeki giriş ve çıkışlarında pozisyon aldıkları bildiriliyor. Kentten gelen haberlerde silah seslerinin duyulduğu ve kitlesel gözaltıların yaşandığı da bildirilenler arasında.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü başkanı Rami Abdül-Rahman, ordu birliklerinin Cumartesi akşamından itibaren Hama’ya girmeye başladıklarını ve gece yarısında silah seslerinin duyulduğunu ifade etti.

Geçen hafta Cuma günü Suriye’nin birçok kent ve kasabası, Esad’ın görevi bırakması talebiyle ‘Ayrılış Cuması’ olarak adlandırılan gösterilere sahne olmuş, gösterilerin en büyüğü Cuma günü Hama’da düzenlenmişti. Gösteriden bir gün sonra Esad, Hama valisi Ahmed Halid Abdülaziz’i görevden alan kararı imzalamıştı. (Muhalif eylemcilerin verdiği bilgiler arasında, Suriye’de Mart orasında başlayan gösterilerde şimdiye kadar bin 350 sivil ile 350 güvenlik personelinin öldüğü belirtiliyor.)

 

(tuicakademi — ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...