Suriye Toplantısı Ertelendi

Arap Birliği’nin Cidde’de yapacağı Suriye toplantısı ileri bir tarihe ertelendi. Toplantıda, geçtiğimiz günlerde istifa eden BM ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın yerine geçecek isim üzerine konuşulması bekleniyordu. Annan Suriye’de şiddetin durmaması ve önerdiği planın uygulanamaması üzerine görevinden istifa etmişti. Annan’ın yerine Cezayirli diplomat Lahdar Brahmi’nin getirilmesi bekleniyor.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed Ben Helli toplantının ertelendiğini duyururken gerekçesi hakkında bilgi vermedi.

Suriye’deki gözlemci misyonu bir hafta sonra sona erecek olan BM’in Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ise bölgedeki askeri durumu değerlendirecek tarafsız güçlere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

İstanbul’da bir dizi temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Türk hükümetiyle Suriye muhalefetine destek üzerine konuştuklarını açıklamıştı. Clinton asıl amaçlarının Esad yönetimine ve Suriye’deki şiddete son vermek olduğunu açıkladı.

Suriye’deki şiddet olayları ise devam ediyor. Suriye devlet televizyonu Şam Merkez Bankası yakınlarında bir bombalı saldırının gerçekleştirildiği ve Tişrin Stadyumu yakınlarında da bir patlama meydana geldiğini duyurdu.

(TUİÇ Platform, BBC)

Seren Selvin Korkmaz

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...