Suriye Yangın Yeri

Beşar Esad yönetimine uluslararası tepki büyüyor. Suriye’de ülkenin farklı kentlerinde, Cuma namazının ardından Beşar Esad yönetimini protesto etmek için gösteriler düzenlendi.

Ülkede yaklaşık 50 yıldır süren olağanüstü halin kalkmasının ardından, insan hakları örgütleri ve aktivistlerin de yer aldığı binlerce kişi sokaklara döküldü. Suriye’de rejim karşıtı gösteriler devam ederken, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sırasında hayatını kaybeden gösterici sayısı 88’e ulaştı.  

Suriye’nin çeşitli bölgelerinde dün cuma namazının ardından başlayan gösterilere, güvenlik güçleri çok sert şekilde müdahale etti. Güvenlik güçleri göstericilere karşı karşı gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanılırken, göstericiler üzerine ateş açıldı.

ABD Başkanı Barack Obama’da, protesto gösterilerinin şiddetle bastırılmasına derhal son verilmesi gerektiğini ifade etti. Obama, Beşar Esad’a halkının haklarını ve isteklerini dikkate alma çağrısında bulundu. ABD Başkanı, Tahran ve Şam yönetimlerinin muhaliflerini teknolojik yazılımlarla kontrol ettiği haberlerine atıfta bulunarak, Beşar Esad yönetiminin halkı baskı altında tutma konusunda İran’dan destek aldığını öne sürdü.

(tuicakademi-DW-dha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...