Suriye’de Göstericilere Müdahale

Suriye’de güvenlik güçlerinin, Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtı kitlesel protesto gösterisini silah kullanarak dağıttığı bildirildi.

Yaklaşık 5 bin protestocu ülkenin en büyük üçüncü kenti Humus’un en büyük meydanında oturma eylemi düzenliyordu. Göstericiler siyasi talepleri yerine getirilene dek bulundukları yerden ayrılmayacaklarını ifade ettiler. Bu talepler arasında Suriye’de olağanüstü halin derhal kaldırılması ve siyasi mahkûmların serbest bırakılması da bulunuyor.

Öte yandan Suriye İçişleri Bakanlığı ise müdahale öncesinde yaptığı açıklamada, ülkedeki protesto gösterilerinin silahlı bir isyana dönüştüğünü öne sürdü ve asayişin ve düzenin tesisi için kararlılıkla hareket edileceği uyarısında bulundu.

Humus’taki gelişmeleri duyuran resmi Sana haber ajansı ise, üst düzey bir askeri yetkilinin, iki oğlu ve yeğeninin ”silahlı çeteler” tarafından öldürüldüğünü bildirdi. Humus kentindeki gösterilere binlerce kişinin katıldığı bildiriliyor

Ancak muhalifler Esad’ın reform vaatlerine karşın rejim karşıtı gösterilerini sürdürüyor.

Dera’a kentinde mart ayı ortasında başlayan gösteriler ülke geneline yayılmıştı. Mart ayından bu yana meydana gelen olaylarda 200 kadar kişinin öldüğü belirtilenler arasında. Bir görgü tanığı BBC’ye güvenlik güçlerinin saldırısı sırasında bir kişinin öldüğünü gördüğünü aktardı. Telefonla görüşme sırasında BBC sunucusuna ”silah seslerini duyuyor musunuz? Kurşunlar yağmur gibi üzerimize yağıyor” diye seslenen görgü tanığı ağır bir saldırıya hedef olduklarını dile getirdi.

 

(tuicakademi, bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...