Suudi Arabistan’da Gösteri Yasağı

Suudi Arabistan hükümetinden yapılan açıklamada, kamu düzenini korumak gerekçesiyle her türlü gösteriyi yasaklandığı bildirildi.

İçişleri Bakanı televizyondan yaptığı açıklamada, hükümetin kamu düzenini bozmak isteyenleri engellemek için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

Şii azınlıkların son zamanlarda yaptıkları ufak çaplı gösterilerde, haksız yere ceza alan bazı kişilerin serbest bırakılması istenmişti.

Petrol zengini olan ülkenin doğusunda, Bahreyn sınırında yaşayan Şii azınlıkların aksine, Bahreyn’da çoğunlukta olan Şiiler de azınlıktaki Sünni hükümetin kendilerine ayırım yaptığını öne sürüyor.

Suudi Arabistan’da geçen ay yüzden fazla akademisyen, politikacı, aydın ve işadamı Kraliyet ailesinden köklü reformlar yapmasını istedi. Grup tarafından yayınlanan bildiride, Kral’a danışmanlık görevi yapan Şura’nın üyelerinin atamayla değil seçimle belirlenmesi istenmişti. Bildiride ekonomik ve sosyal reform ve kadınlara eşit haklar çağrısı da yapılıyordu.

Komşu ülkelerde yaşanan toplumsal karışıklığın kendilerine yansımasından kaygılanan Kral Abdullah, geçen 36 Milyar dolarlık bir programı açıklamıştı. Bu paranın maaşlara zam ve sosyal yardım için kullanılacağı bildirilmişti.

Suudi Arabistan’ın çok dindar ve tutucu olduğuna ve Kral Abdullah’ın ülkeyi din adamlarının desteğiyle yönettiğine dikkati çeken uzmanlar bu ülkede yakın bir gelecekte önemli bir değişiklik beklemiyor.

(tuicakademi-VOAnews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...