Suudi Arabistan’da Gösteri Yasağı

Suudi Arabistan hükümetinden yapılan açıklamada, kamu düzenini korumak gerekçesiyle her türlü gösteriyi yasaklandığı bildirildi.

İçişleri Bakanı televizyondan yaptığı açıklamada, hükümetin kamu düzenini bozmak isteyenleri engellemek için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

Şii azınlıkların son zamanlarda yaptıkları ufak çaplı gösterilerde, haksız yere ceza alan bazı kişilerin serbest bırakılması istenmişti.

Petrol zengini olan ülkenin doğusunda, Bahreyn sınırında yaşayan Şii azınlıkların aksine, Bahreyn’da çoğunlukta olan Şiiler de azınlıktaki Sünni hükümetin kendilerine ayırım yaptığını öne sürüyor.

Suudi Arabistan’da geçen ay yüzden fazla akademisyen, politikacı, aydın ve işadamı Kraliyet ailesinden köklü reformlar yapmasını istedi. Grup tarafından yayınlanan bildiride, Kral’a danışmanlık görevi yapan Şura’nın üyelerinin atamayla değil seçimle belirlenmesi istenmişti. Bildiride ekonomik ve sosyal reform ve kadınlara eşit haklar çağrısı da yapılıyordu.

Komşu ülkelerde yaşanan toplumsal karışıklığın kendilerine yansımasından kaygılanan Kral Abdullah, geçen 36 Milyar dolarlık bir programı açıklamıştı. Bu paranın maaşlara zam ve sosyal yardım için kullanılacağı bildirilmişti.

Suudi Arabistan’ın çok dindar ve tutucu olduğuna ve Kral Abdullah’ın ülkeyi din adamlarının desteğiyle yönettiğine dikkati çeken uzmanlar bu ülkede yakın bir gelecekte önemli bir değişiklik beklemiyor.

(tuicakademi-VOAnews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...