Tantavi Mısır’ı Devraldı!

0
262

Muhammed Hüseyin Tantavi, Hüsnü Mübarek’in istifası ile yönetimi devraldı. Mısır’da 18 gün süren halk eylemleri ve protestolarının ardından Hüsnü Mübarek yönetimi Yüksek Askeri Konsey’e devretti.

Muhammed Hüseyin Tantavi,  Yüksek Askeri Konsey’in başında bulunan ve geçiş döneminde ülkeyi önderlik edecek isim oldu. Ayrıca Tantavi’nin bu süreçteki performansı, kendisine cumhurbaşkanlığı yolunu açabileceği belirtiliyor.

Sponsorlu

76 yaşında olan ve orduya 1956 yılında katılan Tantavi, üç kez İsrail’e karşı verilen savaşta görev aldı.

1956 Süveyş krizi, 1957 ve 1973 yıllarındaki savaşlarda görev alan ve mareşalliğe kadar yükselen Tantavi, ayrıca 1991’den bu yana Savunma Bakanlığı görevini yürütüyordu.

25 Ocak halk ayaklanmalarının ardından Tantavi, Hüsnü Mübarek tarafından isyan ateşini söndürmesi umuduyla atanan hükümette Başbakan Yardımcısı olarak da yer aldı.

Ülkenin yeni “Lideri” konumuna yükselen Tantavi’nin geçiş dönemini başarıyla yönetip yönetmeyeceğinin ve onun siyasi kariyerini de belirleyeceği  bu süreci iyi yönetmesi durumunda, yapılacak seçimlerde kendisine Cumhurbaşkanı yolunu açabileceği yorumları da yapılıyor.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here