TİKA’dan Bosna’ya Bir Okul Daha

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bosna-Hersek’ in Novi Travnik kentinde Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından restore ettirilen 7 okulun açılışını yaptı.

Düzenlenen törende öğrenciler, halk oyunu gösterilerinde bulundu, Türkçe şarkılar seslendirdi. Türk milletinin Bosna halkını çok sevdiğini belirten Bakan Çelik, savaş döneminde Bosna halkının acısını Türk milletinin yüreğinde hissettiğini ifade etti. Bakan Çelik, ”Bu güzel ilişkiyi kimse bozamadı, bundan sonra da bozamayacak. Bu ilişki iki millet, iki ülke arasındaki güç birliğidir” dedi. Bakan Çelik, TİKA vasıtasıyla Türkiye’nin Bosna-Hersek’ te sağlık, eğitim ve çeşitli sosyal projelerle kardeşlerinin elinden tuttuğunu anlatarak, tören alanında bulunan öğrencilere bilginin peşinden koşmaları tavsiyesinde bulundu.

Gelecekte bilgiyi doğru kullanmayanların ön saflarda yer alamayacağına işaret eden Bakan Çelik, ”Dünyanın geleceği bilimdedir, eğitimdedir. Bu nedenle Türkiye olarak Bosna-Hersek’te eğitim yardımlarına büyük önem veriyoruz. Travnik geçmişte Osmanlı’ya büyük devlet adamları yetiştirdi. Bundan sonra da Bosna-Hersek için büyük devlet adamları yetiştireceğine inanıyoruz” diye konuştu. Bakan Çelik’e, konuşmasının ardından öğrenciler ve okul idarecileri tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

(tuiçakademi-balkangünlüğü)

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...