TİM ve DEİK’ ten Küba’da Yatırım Hamlesi

0
211

 Ekonomik ambargonun gevşetilmesinin ardından yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelen Küba’da, Türk girişimciler de fırsat arayacak. TİM ve DEİK heyetleri, 24-25 Nisan’da Havana’da yatırım imkânlarını araştıracak.

 Küba, kontrollü fakat hızlı biçimde özel sektörü geliştirmeyi planlarken, yabancı yatırımcılar da projeleriyle ülkede yeni yatırımların peşinden koşuyor. Şu anda Türkiye için önemli bir ticari partner konumunda bulunmayan Küba ile Türkiye arasında 2015 yılı ticaret hacmi 10 milyonu ihracat, 17 milyonu ithalat olmak üzere 27 milyon dolarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015’teki ziyaretiyle, Küba, Türk yatırımcıları için yeniden gündeme geldi. Halihazırda ülkede işletmesi yabancı şirketlere verilmesi kararlaştırılan havalimanlarına TAV talip olmuş durumda.

 Bu yatırımları hızlandırmak ve daha fazla yatırım olanağı araştırmak için Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de aralarında bulunduğu bir heyet, 25-25 Nisan’da Türk-Küba İş Konseyi Başkanlığı’na seçilen Global Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman’ın ev sahipliğinde Havana’ya gitmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin yeni büyükelçisi Berris Ekinci ise Türkiye ile Küba arasında ticari ilişkilerin gelişmesi için bu ziyaretin önemli olduğunu belirterek, ticaretin artması için Eximbank kredilerinin devreye girmesi gerektiğine işaret ediyor.

İsmail Mesut Deniz – LATAM Stajyer

Sponsorlu

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here