Toprağa Karşılık Toprak: Celile Denklemi

Sefir Gazetesi yazarı Imad Marmal’ın yazısında ele aldığı ve Nasrallah’ın strateji değiştirdiği İsrail’e karşı Celile denklemini kullanarak rol çaldığı iddiası dikkate almaya değer görüşlerdir.

Bilindiği gibi İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın, ülkenin kuzeyinin hep böyle sakin kalmayacağını söylemesi üzerine Nasrallah da buna karşılık İsrail’in kuzeydoğusundaki Celile (Galil) bölgesini kontrol altına alacağı tehtidinde bulunmuştu. İkili arasındaki bu restleşme diyalogu, dengelerin değiştiğini gözler önüne seriyor.

Imad Safir’in yazısında Nasrallah’ın İsrail’e Celile’yi işgal etme tehdidiyle karşılık vermesini “daha önce olsa hayale daha yakın ve devrimci romantizim çeşidi olarak görülürdü”diye belirtiyor.

İsrail’in tehditlerine alışkın olan Arap dünyası, İsrail’in iyi korunan sınırlarına karşı Hizbullah’ın tehditle karşılık vermesiyle artık rollerin değiştiğini görüyor.

Hizbullah’ın açık tehditine karşılık Netahyahu, ordusunun Celile bölgesini savunabilecek ve koruyabilecek güçte olduğunu söylemekle yetindi.

Nasrallah’ın strateji değiştirdiğini, en iyi savunmanın hücum olduğu ilkesinden hareketle ve İsrail’in işgal politikasına karşı caydırıcı strateji izleyerek bu politikaları bertaraf ettiğini belirten Marmal, Hizbullah’ın toprağa karşı toprak Celile denklemini ortaya koymasını strateji değişikliği olarak yorumluyor.

 

(tuicakademi,cnnturk, isra haber) – Çiğdem KAPAN

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...