Toprağa Karşılık Toprak: Celile Denklemi

Sefir Gazetesi yazarı Imad Marmal’ın yazısında ele aldığı ve Nasrallah’ın strateji değiştirdiği İsrail’e karşı Celile denklemini kullanarak rol çaldığı iddiası dikkate almaya değer görüşlerdir.

Bilindiği gibi İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın, ülkenin kuzeyinin hep böyle sakin kalmayacağını söylemesi üzerine Nasrallah da buna karşılık İsrail’in kuzeydoğusundaki Celile (Galil) bölgesini kontrol altına alacağı tehtidinde bulunmuştu. İkili arasındaki bu restleşme diyalogu, dengelerin değiştiğini gözler önüne seriyor.

Imad Safir’in yazısında Nasrallah’ın İsrail’e Celile’yi işgal etme tehdidiyle karşılık vermesini “daha önce olsa hayale daha yakın ve devrimci romantizim çeşidi olarak görülürdü”diye belirtiyor.

İsrail’in tehditlerine alışkın olan Arap dünyası, İsrail’in iyi korunan sınırlarına karşı Hizbullah’ın tehditle karşılık vermesiyle artık rollerin değiştiğini görüyor.

Hizbullah’ın açık tehditine karşılık Netahyahu, ordusunun Celile bölgesini savunabilecek ve koruyabilecek güçte olduğunu söylemekle yetindi.

Nasrallah’ın strateji değiştirdiğini, en iyi savunmanın hücum olduğu ilkesinden hareketle ve İsrail’in işgal politikasına karşı caydırıcı strateji izleyerek bu politikaları bertaraf ettiğini belirten Marmal, Hizbullah’ın toprağa karşı toprak Celile denklemini ortaya koymasını strateji değişikliği olarak yorumluyor.

 

(tuicakademi,cnnturk, isra haber) – Çiğdem KAPAN

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...