Trump, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile Görüşecek

0
199

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD Başkanı Donald Trump ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın 20 Mart’ta Beyaz Saray’da görüşeceğini bildirdi.

Sözcü Sanders, Beyaz Saray’da ki günlük basın brifinginde, Trump’ın Prens Selman ile buluşmasına ilişkin resmi açıklamayı yaptı. Sanders, “Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, 20 Mart’ta Başkan Trump ile Beyaz Saray’da bir araya gelecek.” ifadesini kullandı.

Amerikan kamuoyunda bir süredir Muhammed bin Selman’ın ABD’yi ziyaret edeceği konuşuluyordu ancak ziyaretin tarihi net olarak bilinmiyordu.

Veliaht Prens Selman, geçen hafta İngiltere’yi ziyaret etmiş ve İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşmüştü. Prens Selman ayrıca, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, İngiltere Veliaht Prensi Charles ile Cambridge Dükü Prens William ile de görüşmüştü.

Sponsorlu

İngiltere’den önce Mısır’ı ziyaret eden Selman, Veliaht Prens olduktan sonraki ilk ziyaretinde Kahire’de önemli görüşmeler yapmıştı.

ABD Başkanı olduktan sonra İran’a yönelik söylemini sertleştiren Trump, bölgede özellikle Suudi Arabistan ile daha yakın bir iş birliği sürecine girmişti.

Muhammed bin Selman’ın uzun bir dış seyahat yaptığı açıkça görülmektedir. Bu ziyaretlerle Prens Selman’ın, dış politika ilişkilerini geliştirmeyi ve bir takım planlarla hareket ederek onları gerçekleştirmeyi hedeflediği yorumu yapılabilir. Beyaz Saray’a yapılacak olan ziyaret, ABD ile Suudi Arabistan arasındaki bağları güçlendirmenin etkili bir yolu olabilir.

Suna KAYA
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here