“Türkiye, Azerbaycan’a Askeri Yardım Yapabilir”

Azerbaycan “trend” haber ajansı haberine göre, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Bülent Aras, Azerbaycan ve Ermenistan arasında askeri müdahale söz konusu olursa, Türkiye, Azerbaycan’a askeri yardım yapabilir açıklaması yaptığını yazdı.

Bülent Aras’ın açıklamasında,”Türkiye bölgede kesinlikle askeri münakaşasının olmasını arzulamıyor. Ancak, İki ülke arasında yaşanabilecek askeri müdahalede, Türkiye Azerbaycan’a askeri yardımı yapacaktır.” söylediği bildirildi.Ayrıca, “Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyetleri arasında askeri ekonomik işbirliği anlaşması imzalandığını” söyledi.

İki Kafkas ülkesi arasında 1988 yılında Ermenistan’ın Azerbaycan ülke sınırları içerisinde olan Dağlık Karabağ’daki toprak iddiası üzerine, ülkeler birbirlerine savaş ilan etmişlerdi. Şuan Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal altındadır. 1994 yılında taraflarca ateşkes ilan edilmiş ve Rusya, Fransa ve ABD’nin eş başkanlıklarını yaptığı AGİT-Minsk grubu barış görüşmeleri için kurulmuştur. Minsk grubunun 1994 yılından beri yaptığı barış görüşmelerinde henüz somut bir netice alınamamıştır.

Ayrıca, BM Güvenlik Konseyi’nin Dağlık Karabağ ve çevre reyonların geri verilmesi için çıkardığı dört kararı Ermenistan bugüne kadar yerine getirmemiştir.

(tuicakademi-trend)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...