Türkiye İle Mısır’ın İlişkileri Gerginleşiyor

Mısır’da 30 Haziran’dan bu yana yaşanan gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Başbakanlık; göstericilere karşı uygulanan müdahaleyi ve sonucunda yaşanan can kayıplarını kınayarak yaşananları katliam olarak nitelendirdi. Yapılan açıklamada, Mısır’daki güvenlik güçlerinin sivil ve barışçıl göstericilere yönelik kanlı mücadelesi sonucunda demokrasiye yeniden dönüş ümitlerine darbe vurulduğu ifade edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ile ayrı ayrı görüştüğü belirtildi. Türkiye, Mısır’da yaşanan olayları katliam olarak nitelendirerek BM Güvenlik Konsey’ini harekete geçmeye çağırmıştı. Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yaptığı açıklamada konuyla ilgili muhataplarıyla görüştüğünü ve yaşananların kabul edilemez olduğunu bildirdi. Türkiye’nin Mısır gündemiyle ilgili yaptığı görüşmeler ve yorumlar nedeniyle, Mısır hükümeti Türkiye’yi kendi iç işlerine karışmakla suçladı.

Mısır hükümeti polisin protestoculara karşı tutumunu savundu. Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, kan dökülmesinden üzüntü duyulduğu ancak hükümetin polisten hukuku sağlamasını talep etmekten başka seçeneği kalmadığı ifade edildi.

Kahire hükümeti, bazı ülkelerin dile getirdiği endişe ve eleştirileri anlayışla karşıladığını belirtti ancak Ankara ve Katar’ın başkenti olan Doha’nın sert tepkisine karşı çıktı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında Türkiye’nin iç işlerine karışma sınırını aştığı belirtildi.

(TUİÇ Akademi, NTV, BBC)

Yağmur ILGAR

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...