Türkiye Tunus’u Avrupa Gündemine Taşıyor

Avrupa Konseyi’nin dönem başkanlığını halen Türkiye yürütüyor. Ankara, bu süreç içerisinde Tunus’taki siyasal dönüşüme katkı sağlaması için girişim başlattı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bu amaçla gelecek hafta Avrupa Konseyi genel sekreteri Thorbjorn Jagland’ı da yanına alarak Tunus’u ziyaret etmesi öngörülüyor. Ziyaret sırasında Avrupa Konseyi’nin, elindeki tüm siyasal ve hukuksal mekanizmalarla Tunus’taki reform sürecinde yardıma hazır olduğununun dile getirilmesi bekleniyor.

Avrupa Konseyi’nin, özellikle Tunus’ta yeni bir anayasa hazırlanması konusunda devreye girebileceği belirtiliyor. Avrupa Konseyi’nin anayasal konulardaki devletlerarası referans organı Venedik Komisyonu’nun yeni Tunus anayasası için görüş hazırlaması gündemde.

Ankara, Tunus’un, Avrupa Konseyi bünyesinde Avrupa’yı çevreleyen ancak Avrupa Konseyi üyesi olmayan ülkeler için düşünülen Demokrasi İçin Ortaklık Projesi’ne dahil edilmesini de savunuyor. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ocak ayında Tunus’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında porjeyi Tunus resmi makamlarıyla görüşmüş, olumlu yanıt almıştı. Tunus’tan önce Fas da Avrupa Konseyi ile demokrasi alanında işbirliğini amaçlayan bu projeye olumlu baktığını daha önce ilan etmişti.

(tuicakademi, ntvmsnbc)

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...