Türkiye-Ukrayna Serbest Ticaret Yolunda

T.C. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ukrayna ile münasebetlerine devam ediyor. Kiev’de Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısına katılan Erdoğan, ilk olarak Meçhul Asker Anıtı’nı ziyaret etti. Daha sonra Devlet Başkanlığı Sarayı’na geçerek Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile görüştü. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yapılan, Ukrayna-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı Başbakan Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in eş başkanlığında başladı.

Başbakan Erdoğan toplantıda, 2011 sonunda başlatılmış olan serbest ticaret anlaşması müzakerelerinde önemli bir aşamaya geldiklerini, bunu da aralarındaki ekonomik ilişkilerin bir mihenk taşı olarak gördüklerini ve yıl sonuna kadar bitirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticaret hacminin, 2015’te 20 milyar dolar hedeflediğini ancak bu rakamın henüz 6,5 milyar dolar olduğunu söyleyen Erdoğan; “İnanıyorum ki serbest ticaret anlaşması ile bu rakam sıçrama yapacaktır. Onun için ekonomi bakanlarımızın bu konuda çok daha sıkı bir çalışmanın içine girmesi gerekiyor. Türk işadamlarının ise özellikle Ukrayna’nın ekonomik hayatında güçlü varlık göstermelerini, büyük projelerde yer almalarını arzu ediyoruz” dedi.

Ukrayna, Karadeniz’de Önemli Komşumuz

İki ülkenin toplamda 120 milyonluk nüfusa, geniş yüzölçümlerine, zengin topraklara, endüstriye ve teknolojiye sahip olmasıyla bölgelerinde öne çıktıklarını belirten Erdoğan, Karadeniz’de iki önemli komşu olmaları sebebiyle Türkiye ve Ukrayna’nın geleceğe yönelik ortak hedefleri ve ortak çıkarları, aralarında daha yakın ilişkiler kurmaları gerektiğini dile getirdi. Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “2003 yılı hedeflerimiz arasında, Ukrayna’yı ilişkilerimizi geliştireceğimiz öncelikli ülkelerden biri olarak belirlemiştik. Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi’ni ise ilişkilerimizi belirli bir plan ve öncelik sıralaması çerçevesinde somut projeler temelinde geliştirmek amacıyla kurduk.”

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de imzalanan vize muafiyeti ile ilgili anlaşmanın, 1 Ağustos 2012 itibariyle yürürlüğe girdiğinin altını çizen Erdoğan, bunun yapılan çalışmaların somut bir örneği olduğunu belirterek konuşmasına son verdi.

 

(TUİÇ Akademi,euroactiv, trt, sabah)

 

Esra KAYA

TUİÇ Akademi

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...