Türkiye’nin Avrupa Kapısı Makedonya

Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Hadi Nezir Balkanların, dolayısıyla Makedonya’nın Türkiye için bir Avrupa kapısı olduğunu ve bu kapının ne kadar açık olursa Makedonya için o kadar daha iyi olacağını söyledi.

Nezir, İzmit Rumeli Türkleri Derneğinin 20. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla Kocaeli Fuar alanındaki bir restoranda düzenlenen baloda yaptığı konuşmasında, dost, kardeş ülke Makedonya’dan selam getirdiğini söyledi.

Makedonya’nın Türkiye için Balkanlar stratejik açıdan çok önemli olduğunu söyleyen Bakan konuşmasına şöyle devam etti:

”Birinci dünya savaşı öncesi, sonrası, ikinci dünya savaşının ardından 1950’li, 1960’lı yıllarda sizler, babalarınız, dedeleriniz buralara göç etti. Fakat bazılarımız orada kaldık. Bugün ecdadımızdan aldığımız bir emanetimiz var, o emanete hiçbir zaman ihanet etmedik. Balkanlar’da, Makedonya’da Türklüğün bekçiliğini yapıyoruz, görev başındayız. Elbette ana vatanımız Türkiye Cumhuriyeti devletine Makedonya olarak ne kadar şükretsek, teşekkür etsek azdır. Makedonya’yı ilk tanıyan devlet, bugüne kadar kayıtsız şartsız yardım elini uzatan tek ülke ana vatanımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti olmuştur. Bizler de orada Türk Bayrağı’nı yaşatmak, dalgalandırmak için görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.’’

(tuicakademi-yenibalkan) – Merve Demiray

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...