Türkiye’nin Avrupa Kapısı Makedonya

Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Hadi Nezir Balkanların, dolayısıyla Makedonya’nın Türkiye için bir Avrupa kapısı olduğunu ve bu kapının ne kadar açık olursa Makedonya için o kadar daha iyi olacağını söyledi.

Nezir, İzmit Rumeli Türkleri Derneğinin 20. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla Kocaeli Fuar alanındaki bir restoranda düzenlenen baloda yaptığı konuşmasında, dost, kardeş ülke Makedonya’dan selam getirdiğini söyledi.

Makedonya’nın Türkiye için Balkanlar stratejik açıdan çok önemli olduğunu söyleyen Bakan konuşmasına şöyle devam etti:

”Birinci dünya savaşı öncesi, sonrası, ikinci dünya savaşının ardından 1950’li, 1960’lı yıllarda sizler, babalarınız, dedeleriniz buralara göç etti. Fakat bazılarımız orada kaldık. Bugün ecdadımızdan aldığımız bir emanetimiz var, o emanete hiçbir zaman ihanet etmedik. Balkanlar’da, Makedonya’da Türklüğün bekçiliğini yapıyoruz, görev başındayız. Elbette ana vatanımız Türkiye Cumhuriyeti devletine Makedonya olarak ne kadar şükretsek, teşekkür etsek azdır. Makedonya’yı ilk tanıyan devlet, bugüne kadar kayıtsız şartsız yardım elini uzatan tek ülke ana vatanımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti olmuştur. Bizler de orada Türk Bayrağı’nı yaşatmak, dalgalandırmak için görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.’’

(tuicakademi-yenibalkan) – Merve Demiray

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...