Türkiye’nin Önerisi Reddedildi

Libya’da Geçici Ulusal Konseyi (GUK), Türkiye’nin önümüzdeki 7 gün için önerdiği ateşkes planını gerçekçi olmadığı gerekçesiyle reddetti.

Bu açıklamanın ardından hemen, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal ise, “Türkiye Libya’ya ‘7 gün içinde ateşkes’ çağrısı yapmadı. O 7 günlük süre ateşkesten sonra başlayacak bir süreç” dedi.  

NATO müttefikleri Türkiye ve İtalya çatışmaların durması için önerilerde bulunuyorlar, ancak ne NATO’nun ne Kaddafi rejiminin ne de muhaliflerin durumunda herhangi bir değişiklik olmuyor.

GUK’un Bingazi’deki sözcüsü Celal El Gallal, “Kaddafi’nin milisleri kışlalarına dönene dek ateşkesten söz etmenin bir yararı yok. Kaddafi’nin kuvvetlerini şimdi geri çekmesi halinde, ülkeyi de terk etmek zorunda kalacağını biliyor ve böyle bir şeye de niyeti yok” dedi.

42 yıldır iktidarda bulunan Libya lideri ise ateşkes önerisinde bulundu ama NATO ve muhaliflerin vazgeçilemez bir şart olarak öne sürdüğü “iktidardan inme” konusunu tartışmayı reddetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu hafta Libya liderine iktidardan inmesi çağrısında bulunmuş ve Türkiye Libya’da ateşkes için elden ele bir yol haritası dolaştırmaya başlamıştı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Bizim yapmak istediğimiz tam ateşkes, insani yardımın ulaşabilmesi için bütün orduların kentlerden çekilmesidir” demiş ve başka ayrıntı vermeden bunun 7 gün içerisinde mümkün olabileceğini belirtmişti.

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...