Türkiye’nin Önerisi Reddedildi

Libya’da Geçici Ulusal Konseyi (GUK), Türkiye’nin önümüzdeki 7 gün için önerdiği ateşkes planını gerçekçi olmadığı gerekçesiyle reddetti.

Bu açıklamanın ardından hemen, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal ise, “Türkiye Libya’ya ‘7 gün içinde ateşkes’ çağrısı yapmadı. O 7 günlük süre ateşkesten sonra başlayacak bir süreç” dedi.  

NATO müttefikleri Türkiye ve İtalya çatışmaların durması için önerilerde bulunuyorlar, ancak ne NATO’nun ne Kaddafi rejiminin ne de muhaliflerin durumunda herhangi bir değişiklik olmuyor.

GUK’un Bingazi’deki sözcüsü Celal El Gallal, “Kaddafi’nin milisleri kışlalarına dönene dek ateşkesten söz etmenin bir yararı yok. Kaddafi’nin kuvvetlerini şimdi geri çekmesi halinde, ülkeyi de terk etmek zorunda kalacağını biliyor ve böyle bir şeye de niyeti yok” dedi.

42 yıldır iktidarda bulunan Libya lideri ise ateşkes önerisinde bulundu ama NATO ve muhaliflerin vazgeçilemez bir şart olarak öne sürdüğü “iktidardan inme” konusunu tartışmayı reddetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu hafta Libya liderine iktidardan inmesi çağrısında bulunmuş ve Türkiye Libya’da ateşkes için elden ele bir yol haritası dolaştırmaya başlamıştı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Bizim yapmak istediğimiz tam ateşkes, insani yardımın ulaşabilmesi için bütün orduların kentlerden çekilmesidir” demiş ve başka ayrıntı vermeden bunun 7 gün içerisinde mümkün olabileceğini belirtmişti.

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...