İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki çıkmaz, belirleyici değişimleri maskeliyor. Savaşın ana cephesi artık siyasi; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’daki bölünmelerin ve tereddütlerin kendisine sahada elde edemediği zaferi getireceğini iddia ediyor.

Washington’un çekilmesi ve Ukrayna’nın düşmesi durumunda kıtanın güvenliği açısından doğuracağı sonuçlardan endişe duyan Avrupa hükümetleri, son aylarda yardımı artırdı. Şimdi toplu olarak Kiev’e Washington’dan daha fazla silah sağladılar veya taahhüt ettiler; ekonomik yardım da dahil edilirse Washington’un iki katından fazlasını sağladılar. Bu, savaşın ilk günlerine göre önemli bir değişime işaret ediyor ancak Ukrayna’daki gidişatı değiştirmeye yetmedi.

Bu savaş ne zaman ve nasıl bitecek? Kremlin, kabul edeceği tek müzakere sonucunun Ukrayna’nın teslim olması olduğunu açıkça ortaya koyarken, Ukraynalılar da Moskova imparatorluğuna direnmeye devam edeceklerini aynı şekilde açıkça ortaya koydu. İki yıl sonra Avrupa’da ufukta barış görünmüyor.

Bu gelişmelere ve savaştaki diğer değişimlere ışık tutmak için, Foreign Policy Yardımcı Editörü Stefan Theil, önde gelen sekiz uzmana bundan sonra ne olacağını sordu, TUİÇ Akademi de sizler için çevirdi. 

1- UZUN BİR SAVAŞA HAZIRLANMAK *Angela Stent, Putin’in Dünyası: Rusya Batı’ya Karşı ve Geri Kalanlarla kitabının yazarı

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı üçüncü yılına girerken, mevcut dinamik durgunluğun devam etmesi bekleniyor. Taraflardan hiçbiri kazanıyor ya da kaybediyor gibi değil. Ruslar, büyük kayıplar ve ekipman zayiatı pahasına küçük toprak kazanımları elde ediyorlar. Ukraynalılar, 2023 karşı saldırılarının hedeflerine ulaşamamış olmaları nedeniyle savunmada bulunuyor ve önemli kayıplar yaşıyorlar. Bu yıpratma savaşı, Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin, aralarındaki uyuşmazlıklar kamuoyuna açıklandıktan sonra en üst düzey askeri komutanı Gen. Valerii Zaluzhnyi ile yollarını ayırmasıyla, Ukrayna üzerindeki baskısını artırıyor. Her iki ülkenin de daha fazla asker toplaması gerekiyor, ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önümüzdeki ay sahte yeniden seçimi öncesinde Rusya tarafından bir seferberlik olmayacak. Nüfusu Rusya’nın üçte birinden az olan Ukrayna için ihtiyaç duyulan kuvvetleri mobilize etmek daha zor olacak.

Savaş sadece askerlerle ilgili değil, aynı zamanda silahların sürekli tedarikiyle de ilgili. Rusya, İran’dan insansız hava araçları ve Kuzey Kore’den artan miktarda top mühimmatı ve bazı füzeler satın alıyor. Ukrayna, silah tedarikleri ve mali destek konusunda Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ne bağımlı durumda.

Avrupa Birliği’nin yakın zamanda onayladığı 54 milyar dolarlık mali yardım, Ukrayna devletinin işlevini sürdürmesini sağlayacak, ve Avrupa NATO üyeleri bazı ek silahlar sağlayacak. Ancak Amerika Birleşik Devletleri anahtar rol oynamaya devam ediyor: En önemli ileri teknoloji silah tedarikçisi olup, işlevsiz iç politikası Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşını sürdürebilme kapasitesini tehlikeye atabilir. Eğer Kongre, Ukrayna’ya yönelik talep edilen 60 milyar dolarlık yardımı onaylamaz ve ABD hükümeti ileri teknoloji silahların tedarikini hızlandırmazsa, 2024’te Ukrayna’nın Rusya’ya karşı geri itme kabiliyeti için görünüm çok daha kasvetli olacak.

2024’te savaşı sona erdirecek müzakerelerin ya da taraflardan herhangi birinin kesin bir zafer kazanmasının pek bir ihtimali yok. Kremlin, Rusya’nın 2022’de yasa dışı şekilde ilhak ettiği dört bölgenin kalıcı kaybı dahil, Ukrayna’nın teslimiyetini getirmeyen hiçbir müzakereye ilgi duymadığını açıkça belirtti. Rusya’nın belirttiği hedef, sözde “de-Nazifikasyon”—Rus argosuyla rejim değişikliği—ve Ukrayna’nın askerden arındırılmasıdır. Hiçbir Ukraynalı lider böyle şartlara asla razı olmaz. Putin, bu yılki ABD seçimlerinin sonucunu bekliyor ve umuyor ki gelecek ABD başkanı Ukrayna’ya desteği bırakıp Rusya ile olan işlere geri döner. Bu durumda, Ukrayna’nın bağımsız, egemen bir devlet olarak hayatta kalma kabiliyeti sorgulanır hale gelir, bu da Avrupa’nın ve ötesinin güvenliği üzerinde zincirleme etkilere yol açar.

Savaşın nasıl sona erebileceğine dair öneriler (ateşkes, barış anlaşması olmaması ve Ukrayna için Batılı güvenlik garantileri içeren Kore modeli de dahil) Rusya’nın bağımsız bir Ukrayna’yı kabul edeceğini varsayıyor. Putin ya da onun dünya görüşünü paylaşan bir halefi iktidarda olduğu sürece bunun gerçekleşmesi pek olası değil.

2- BEĞENİN YA DA BEĞENMEYİN, ŞİMDİ İKİNCİ SOĞUK SAVAŞTAYIZ *Jo Inge Bekkevold, Norveç Savunma Araştırmaları Enstitüsü’nün kıdemli Çin araştırmacısı

Rus birlikleri Şubat 2022’de Ukrayna’ya geçtiğinde, işgalin bir yanda ABD ve müttefikleri, diğer yanda ise ortaya çıkan Çin-Rusya ekseni arasındaki jeopolitik bölünmeyi hızlandıracağı hemen belli oldu. 2024 yılında, Soğuk Savaş’ı anımsatan iki kutuplu küresel bölünmeye yalnızca iki yıl öncesine göre çok daha yakınız.

Birincisi, savaş, Pekin’in Moskova üzerindeki hakimiyetini artırarak Çin-Rusya kucaklaşmasını teşvik etti. Savaşın bir sonucu olarak Batı’dan büyük ölçüde izole edilen Moskova, artık petrol ve gaz ihracatı için bir pazar, çok çeşitli tüketim mallarının sağlayıcısı ve yeni teknolojilerin geliştirilmesinde bir ortak olarak Çin’e giderek daha fazla bağımlı hale geliyor. Pekin’in Rusya’nın savaş çabalarına verdiği destek, Çin ile Avrupa arasındaki bölünmeleri de genişletti. Bu, Avrupa’nın Çin’in Ukrayna’ya yönelik sözde barış planını reddetmesinde, Pekin’in Orta ve Doğu Avrupa’daki kayda değer nüfuz kaybında (yüksek profilli 16+1 diyaloğunun büyük ölçüde ölü ve gömülü olmasıyla) ve Çin’in NATO’nun son Stratejik Konsept planına dahil edilmesinde açıkça görülmektedir.

Avrupa’nın savaş öncesi Rus enerjisine bağımlılığı, Batı’nın Çin karşısında kaçınmak istediği türde bir kırılganlıktı. Washington ve Brüksel, Çin ile yakın ekonomik bağlarını riske atmaya yönelik adımlar atıyor; Pekin ise kendi kendine yeterliliğini artırıyor. Son olarak, Rusya’nın saldırganlığı Atlantik ötesi birliği güçlendirdi, Avrupalı NATO üyelerini savunma bütçelerini artırmaya yöneltti, Finlandiya ve İsveç’i NATO’nun kollarına itti ve ABD’yi Avrupa’daki askeri varlığını yeniden artırmaya zorladı.

Ancak mevcut durum ilk Soğuk Savaş’tan farklıdır. Bugün Çin-Rusya ortaklığı, Çin-Sovyet ortaklığından daha güçlü bir jeopolitik temele dayanıyor. Aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının yarattığı Atlantik ötesi birlik de kırılgan. Bazı Avrupa devletleri savunma harcamaları konusunda ayak sürüyor, İsveç’in NATO’ya katılımını uzatıyor, ABD’den özerkliği savunuyor veya Çin’in riskten arındırma çabalarına karşı çıkıyor. Her bir vaka tek başına Batı birliğine yönelik bir tehdit olmayabilir ancak bir arada bakıldığında önem taşıyor. Batıdaki kırılmanın en gözle görülür ve önemli işareti eski ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık kampanyası sırasında NATO’nun rolünü ve ABD’nin ittifak ortaklarına verdiği güvenlik garantisini sorgulamasıdır.

Rusya’nın savaşı böylece Batı bloğunun artan kırılganlığını ortaya çıkardı. Avrupa hâlâ Soğuk Savaş sonrası hayallerinin ve yanılsamalarının acısını çekiyor. Otuz yıllık barışa ve küreselleşmeye alışkın olan pek çok Avrupalı siyasetçi, ister devam eden bir Rus işgali şeklinde gelsin, isterse yeni bir soğuk savaş olarak şekillensin, savaşın gerçekleriyle yüzleşme konusunda isteksiz görünüyor. Rusya’nın saldırganlığı aynı zamanda ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde milliyetçiliğin, popülizmin ve kutuplaşmanın yükselişine de ışık tutuyor. ABD-Sovyet Soğuk Savaşı sırasında Washington, Pekin ile Moskova arasındaki farklardan faydalanmayı başardı; oysa bugün Pekin ve Moskova, Batı bloğu içindeki farklılıklardan yararlanma konusunda daha güçlü bir konumda.

3- AVRUPA TEK BAŞINA BAŞARABİLİR Mİ? *Kristi Raik, Estonya merkezli Uluslararası Savunma ve Güvenlik Merkezi’nin müdür yardımcısı 

2008’deki Gürcistan ve 2014’teki Kırım, Batı’ya Rusya’nın saldırgan büyük güç hırslarını hatırlatan uyandırma çağrılarıysa, 2022’de Ukrayna’nın geniş çaplı işgali de Avrupa’nın sürekli zayıflayan savunması için bir elektrik şokuydu. Bu da yeterli değilse, Cumhuriyetçilerin başkan adayı olduğu iddia edilen Donald Trump, Rusya’yı Avrupalı NATO üyelerine saldırmaya açıkça davet etti.

Artık Ukrayna büyük bir kara, deniz, hava ve bilgi savaşının üçüncü yılına girerken, Rusya’nın savaş alanında üstünlük sağlayacağı yönünde gerçek bir tehdit var. ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı askeri yardım şimdiden damlama noktasına geldi ve Trump’ın Kasım ayındaki seçim zaferi beklentisi, Avrupalı liderlerin kıtalarına yönelik nesiller boyunca en ciddi stratejik zorlukla karşı karşıya olduğu anlamına geliyor. Avrupa bu testi geçemezse Moskova, nüfuz alanını yeniden tesis etme ve açıkça NATO olduğunu söylediği ana düşmanının altını oyma konusunda daha da ileri gitme cesaretini bulacak.

Avrupalı liderler, Avrupa’nın ABD tarafından terk edilmesine hazırlanma gereğini açıkça kabul ediyor, ancak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un büyük sözleri henüz eylemlerle eşleştirilemedi. Avrupa’nın savunma harcamalarını artırmak, silah üretimini artırmak ve Ukrayna’nın savaşı kazanmasına yardımcı olmak için attığı fiili adımlar yetersiz kalıyor. Batı’nın Rusya’ya ilişkin tartışmaları stratejik netlik ve kararlılık eksikliğinin sinyalini vermeye devam ediyor. Rusya’nın yenilgisinden o kadar korkuluyor ki Batı’daki pek çok kişi bunun her iki şekilde olmasını tercih ediyor: Rusya kazanmamalı, Ukrayna da kazanmamalı. Rusya için bu tür bir tereddüt, zafere kadar savaşmaya devam etme davetidir. Birçok kez duyduğumuz gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zamanın kendisinden yana olduğuna inanıyor.

Hem ABD hem de Avrupa’nın risk altında olduğu çok şey var. Ukrayna’nın yenilgisi muhtemelen Washington’un dünya çapındaki güvenilirliğine ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinden daha fazla zarar verecektir. Bu, kesinlikle kazanılabilir olan ancak Washington’un kazanmayı seçmediği ve buna cesaret edemediği bir çatışmayı kaybetmek anlamına gelecektir.

2024, Putin’in yanıldığını kanıtlamak ve Ukrayna’nın zaferine giden yolu açmak açısından kritik bir yıl. Estonya Savunma Bakanlığı’nın hesaplamalarına göre, ülkenin 2024’te kendini savunmaya devam edebilmesi ve 2025’te yeni bir karşı saldırıya hazırlanabilmesi için Batılı ülkelerin GSYİH’lerinin yalnızca yüzde 0,25’ini Ukrayna’ya askeri yardıma yatırmaları gerekecek. Bu yatırım, Rusya’nın sadece Ukrayna’ya değil, genel olarak Avrupa güvenlik mimarisine ilişkin hesaplarını değiştirmesi açısından hayati önem taşıyor.

Batı’nın uzun vadeli taahhüdü, Kremlin’i Ukrayna’daki hedeflerine savaş açarak ulaşamayacağı sonucuna varmaya zorlayacaktır. Bu aynı zamanda Avrupa’nın kendi savunmasına kararlı olduğu ve Rusya’nın komşularına saldırarak bir şey elde etme şansının olmadığı mesajını da verecektir. 2024’ün ötesine bakıldığında, Batı’nın desteğini artırması ve savaşın maliyetini Rusya için dayanılmaz hale getirmesi durumunda Ukrayna savaşı kazanabilir. Eğer Batı gerekli kaynakları harekete geçiremezse ve daha da önemlisi harekete geçirmek istemezse Moskova kazanabilir. Rusya’nın Ukrayna’da kazanması durumunda, bunun sonunda Avrupa ve ABD’yi Rusya’nın genişlemesini durdurma konusunda ciddileşmeye zorlayacak etkili bir şok olma ihtimali var. Bu testten kaçınmayı tercih ederim.

4- PUTİN’İN BLÖFÜNÜ GÖRME ZAMANI *Anders Fogh Rasmussen, Demokrasiler İttifakı’nın kurucusu ve NATO eski genel sekreteri 

İki yıl süren savaşın ardından Batılı tartışmalarda tehlikeli bir söylem ortaya çıktı: Çatışma çıkmaza girmiş durumda ve Ukrayna savaş alanında başarabileceklerinin sınırına yaklaştı. Bu değerlendirme yanlıştır; Ukrayna’yı zafere ulaştırmanın yolları kesin olarak Batı’nın elindedir. Ancak Avrupa ve ABD’deki liderlerin bunu gerçekleştirecek siyasi cesareti göstermeleri gerekiyor.

Ukrayna’nın zaferi iki prensibe dayanır: Birincisi, Ukrayna’nın savaş alanında Rusya’yı yenmek için ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olmasını sağlamak; ve ikincisi, savaştan sonra güvenli ve müreffeh bir Ukrayna’nın ortaya çıkması için uygulanabilir bir plan. Batılı liderler Ukrayna kuvvetlerine kazanmaları için ihtiyaç duydukları şeyleri sağlama konusunda oldukça tereddütlü davrandılar. Tankların ve zırhlı araçların sağlanmasındaki uzun gecikme, Rusya’nın savunmasını kazmasına ve güçlendirmesine olanak tanıdı ve bu da Ukrayna’nın topraklarını yeniden ele geçirmesini çok daha zorlaştırdı. Benzer şekilde, Batılı savunma endüstrilerini uzun bir savaşa hazırlamadaki başarısızlık, yoksullaşan Kuzey Kore ve ağır yaptırımlara maruz kalan İran’ın yardımıyla Rusya’nın artık demokratik dünyanın toplam gücünü geride bıraktığı anlamına geliyor. Bu akıl almaz bir şey. Batı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Batı’yı geride bırakma stratejisinin başarısız olacağını açıkça göstermek için endüstrilerini savaş zeminine oturtmalı.

2024 aynı zamanda Ukrayna taraftarlarının ülkenin geleceğine dair net bir plan ortaya koyacağı yıl olmalı. Bunun üç temel üzerine inşa edilmesi gerekiyor: Uzun vadeli güvenlik garantileri, Avrupa Birliği’ne katılım ve NATO üyeliği. Bunun üzerine Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky geçen ay benden Ukrayna’nın güvenliği ve Avrupa-Atlantik entegrasyonuna ilişkin öneriler geliştirecek yeni bir çalışma grubuna eş başkanlık yapmamı istedi.

Güvenlik garantileri konusunda halihazırda önemli ilerleme kaydedilmiştir. Geçtiğimiz yaz Vilnius, Litvanya’da G-7, Ukrayna ile bir dizi ikili güvenlik düzenlemesi üzerinde çalışma kararı aldı. Bugün 30’dan fazla ülke Ukrayna hükümetiyle müzakere halinde; İngiltere ilk güvenlik anlaşmasını Ocak ayında tamamladı ve onu geçen hafta Almanya ve Fransa takip etti.

AB üyeliği olasılığı, Ukrayna’nın savaştan sonra yeniden inşası için bir çerçeve sağlıyor ve bloğun karşılıklı savunma paktı yoluyla ek güvenlik garantileri sağlayabilir. Ancak sonuçta NATO üyeliği, Ukrayna’nın uzun vadeli güvenliğini garanti altına almanın tek kesin yolu olmaya devam ediyor. Bu konuda Batılı başkentlerde hâlâ çok fazla tereddüt var.

NATO liderlerinin, Ukrayna’nın bir kez daha bekleme odasında bırakılması halinde bunun yalnızca daha fazla çatışma ve istikrarsızlığı teşvik edeceğinin farkına varması gerekiyor. İsveç ve Finlandiya’nın da kabul ettiği ve Rusya’nın 2014’ten bu yana Ukrayna’yı işgalinin açıkça ortaya koyduğu gibi, konu Rusya olduğunda gri bölgeler tehlikeli bölgelerdir. Bu yıl Washington’da yapılacak NATO zirvesinde liderler Putin’in blöfünü görmeli ve Ukrayna’yı ittifaka katılmaya davet etmelidir. Üyelik bir gecede gerçekleşmeyecek ancak Putin’e süreci durduramayacağına ve savaşının boşuna olduğuna dair net bir mesaj gönderilecek. Bu şekilde Ukrayna’ya üyelik daveti barışa giden yolun açılmasına yardımcı olabilir.

5- YAPTIRIMLARIN İŞE YARAMASI İÇİN ZAMAN GEREKİYOR *Agathe Demarais, Avrupa Dış İlişkiler Konseyi kıdemli politika uzmanı

Batı’nın Rusya’ya iki yıldır uyguladığı mali ve ekonomik yaptırımlardan ne öğrendik? Üç tema ileriye giden yolu tanımlayacak. Birincisi, Moskova yaptırımlarla ilgili bilgi savaşını kazanıyor çünkü hakim anlatı bu önlemlerin etkisiz olduğu yönünde. Aksini iddia etmek zor: Kremlin ve destekçileri, yaptırımların başarısını vurgulamaya cesaret eden herkesi korkutmak konusunda harika bir iş çıkarıyor. (Gerçek bir soru: Yaptırımlar gerçekten işe yaramazsa, Kremlin neden onları itibarsızlaştırmaya çalışmakla bu kadar meşgul?) Batı kamuoyundaki tartışmanın yaptırımların başarısızlığı yönünde çarpık görünmesi de işe yaramıyor. Gazete manşetleri genellikle Rusya’nın yarı iletkenleri ele geçirme çabalarını destekleyen hileli atlatma planlarına odaklanıyor. Kaçakçılık kesinlikle var, ancak gerçek, gösterişli manşetlerin öne sürdüğünden daha incelikli. Büyük resim, Rusya’nın yüksek teknoloji ihtiyaçlarının muhtemelen hiçbir zaman bu kadar yüksek olmadığı bir dönemde, Rusya’nın birinci sınıf teknoloji ithalatının, savaş öncesi seviyelere kıyasla yaklaşık yüzde 40 oranında azaldığıdır. Bu, Moskova’nın savaş makinesini durdurmak için yeterli değil; ihracat kontrollerini güçlendirmek için daha fazlasının yapılması gerekiyor. Ancak yüzde 40’lık bir düşüş, her ne kadar anlatılmamış olsa da, yaptırımların önemli bir başarısı olmaya devam ediyor.

İkincisi, yaptırımların Rus işletmeleri üzerindeki etkisi, özellikle de havacılık ve enerji gibi Batılı ekipman ve bilgi birikiminden yoksun olan sektörlerde, giderek daha görünür hale geliyor. ABD ve Avrupa teknolojisine erişimden mahrum kalırken kademeli olarak yıpranmayla karşı karşıya kalan Rus firmaları, artan bakım sorunlarıyla karşı karşıya. Sibirya havayolu şirketi S7, motor parçalarına erişim eksikliği nedeniyle Ocak ayında Airbus jetlerini yere indirmek ve kişi sayısını azaltmak zorunda kaldı. Aynı ay, Rusya’nın önde gelen petrol rafinerilerinden Lukoil, Batı yapımı bir kompresörün arızalanmasının ardından kırma ünitesini kapatmak zorunda kaldı. 2024 yılında yaptırımların kısa mesafe koşusu değil maraton olduğu önemli gerçeğini gösteren bu tür hikayelerin daha fazla ortaya çıkması muhtemeldir. Kümülatif etkileri yüksek olacak ve sınırsız Çin-Rusya dostluğuna dair büyük iddialara rağmen, Çin teçhizatının Rusya’nın yüksek teknoloji ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamayacağı gerçeğini vurgulayacaktır.

Üçüncüsü, Batı’nın Rusya’nın merkez bankası rezervlerinin geleceği hakkındaki tartışması hararetli bir şekilde devam edecek ve benzer düşüncelere sahip müttefikler arasındaki tartışmalara hakim olacak. Bir yandan ABD ve İngiltere, Batılı ülkelere Rusya’nın döviz varlıklarına el koyup Ukrayna’ya devretmeleri yönünde baskı yapıyor. Onların argümanı ahlaki bir argümandır: Saldırgan bedelini ödemelidir. Öte yandan Belçika, Fransa ve Almanya’nın da aralarında bulunduğu birçok Avrupa Birliği ülkesi, Batı’nın finansal altyapısına ve para birimlerine olan güveni zedeleyeceğini öne sürerek bu plana karşı çıkıyor. Avrupa Merkez Bankası (ve daha ilgi çekici olanı Uluslararası Para Fonu) bu temkinli kampa katıldı. Rusya’nın hareketsiz varlıklarının çoğu Belçika’da tutulduğu için, AB devletlerini de işin içine katmadan hiçbir şey olamaz. Ancak Brüksel, Paris ve Berlin, özellikle de trans-Atlantik ilişkilerinin Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimleri öncesinde bekle-gör moduna girmesi nedeniyle büyük ihtimalle yerlerinden kıpırdamayacaklar. Sonuç olarak, 2024’te Rus rezervlerine el konulması pek olası görünmüyor. Böyle bir hamlenin potansiyel istenmeyen sonuçları göz önüne alındığında, bu kötü bir haber olmayabilir.

6- UKRAYNA KENDİ KENDİSİNE NASIL YARDIMCI OLABİLİR? *Franz-Stefan Gady, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde kıdemli danışman danışman

Batı’dan silah teslimatlarına olan bağımlılığını azaltmak için Ukrayna, kendi üretimine daha fazla odaklanıyor. Sonuçlar, örneğin Karadeniz’de – Ukrayna tarafından geliştirilen ve üretilen deniz dronlarının Rus filosunu harap ettiği – ve Rusya’nın kendisi içinde, rafineriler ve yakıt depoları gibi savunma ile ilgili tesislerde ve altyapıda bildirilen patlamalarda keskin bir artış şeklinde belirgin hale geldi. Kiev bu saldırılar hakkında nadiren yorum yapmasına rağmen, bunların genellikle Ukrayna yapımı dronlardan geldiğine geniş çapta inanılıyor.

Ukrayna’nın bu başarıları önemlidir, ancak savaşın gidişatını değiştirmek, savaş alanındaki ateş gücünde, özellikle de topçu mühimmatında ve saldırı insansız hava araçlarında belirleyici bir avantaj gerektirecektir. Bu da yalnızca Avrupa ve ABD’de değil, aynı zamanda Ukrayna’da da askeri üretimde önemli bir artış gerektirecek. Kiev’in önündeki zorluk çok büyük: Rusya’nın 2022 işgalinden önce, Ukraynalı savunma şirketleri Sovyet dönemi teçhizatı üretiminde uzmanlaşıyor ve Ukrayna ordusunun gelişmiş silahlara yönelik taleplerini karşılamakta zorlanıyordu. Bu nedenle Ukrayna’nın 2024 savunma bütçesi hala tedarik fonlarının çoğunu (yaklaşık 6,8 milyar dolar) yabancı ekipman alımlarına ayırıyor.

Ukrayna, savaş zamanı koşullarında silah endüstrisini yeniden donatmak ve genişletmek için çabalarken, Batılı hükümetlerden, savunma şirketlerinden ve özel girişimlerden yardım alıyor. Örneğin Alman Rheinmetall, bu yıl Ukrayna’da zırhlı araç üretimine başlamayı hedefliyor. Kiev Savunma Sanayii İttifakı, Ukrayna savunma sektörüne yatırımı kolaylaştırmak ve üretimi yerelleştirmek için aralarında düzinelerce yabancı firmanın da bulunduğu 60’tan fazla şirketi işe aldı. Bayraktar drone’un Türk üreticisi Baykar, bu ay Ukrayna’da drone fabrikası inşaatına başladığını duyurdu.

Ukrayna’nın savunma sektörüne, özellikle de yerli drone teknolojisine Batı’nın büyük ilgisi var. Ancak Rusya’nın saldırıları hâlâ pek çok ABD’li ve Avrupalı savunma yüklenicisini ülkeye yatırım yapmaktan caydırıyor çünkü tek bir Rus füzesi veya insansız hava aracı milyonlarca dolarlık bir yatırımı yok edebilir. Ukraynalılar, üretimi Rus istihbaratının tespit etmesi ve topluca yok etmesi daha zor olan daha küçük, dağınık tesislere yayarak bu riski aşmaya çalışıyor.

Ukrayna aynı zamanda silah geliştirme ve üretmenin yeni yolları için bir laboratuvara dönüşüyor. Özel sektör ve vatandaşlar tarafından yürütülen girişimler, çok fazla hükümet yönlendirmesi olmadan, elektronik savaş sistemleri, siber güvenlik, saldırı dronları, deniz dronları, başıboş mühimmatlar, savaş yönetimi teknolojisi ve daha fazlası üzerinde işbirliği için merkezi olmayan bir inovasyon ekosistemi yarattı. Kiev, bu girişimlerden yüzlerce proje başvurusu üreten ve dolayısıyla düzinelerce savunma sözleşmesi üreten koordinasyon platformları kurdu. Ukrayna Savunma Bakanlığı da yeni silahların doğrudan savaş alanında test edilmesiyle sertifikasyon sürecini hızlandırdı ve reform yaptı. Sorun nasıl inovasyon yapılacağı değil, vasıflı işgücü eksikliği, tedarik zinciri darboğazları, yolsuzluk ve Rus saldırıları göz önüne alındığında üretimin nasıl artırılacağıdır.

İleriye dönük olası bir yol, Ukrayna’nın askeri sanayi tabanını NATO topraklarında, Batılı şirketlerle ortak girişimler aracılığıyla ve özel bir yatırım fonu tarafından desteklenerek genişletmektir. Bu, Ukrayna’ya sadece Batı’daki siyasi kaprislere bağlı olmayan NATO standartlarında sürekli bir silah tedariki sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Moskova’ya, sonuçta zamanın ve Batı’nın değişkenliğinin kendi lehine olmayabileceği güçlü bir sinyal gönderir.

7- SAVAŞ BURADAN NEREYE GİDECEK? DURUMA GÖRE DEĞİŞİR *David Petraeus, CIA eski direktörü ve emekli ABD Generali

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının geleceği hakkındaki soruya verilecek yanıt şu şekilde başlamalıdır: Duruma bağlıdır. Çünkü savaşın gidişatı aslında bir takım kritik gelişmelere bağlı olacaktır.

En önemlisi, ABD Kongresi’nin nihayet üzerinde mutabakata vardığı yardım düzeyi olacaktır. Washington neredeyse tüm Avrupa’nın toplamı kadar askeri yardım sağladığından bu çok önemli. Dahası, ABD’nin Batı tankları ve uçakları gibi belirli silah türlerinin teslimine ilişkin kararları çoğu zaman diğer ülkelere de yol gösterdi.

Avrupa’nın Ukrayna’ya askeri olmayan yardımlar da dahil edildiğinde ABD’nin iki katı kadar yardım sağladığı göz önüne alındığında, Avrupa Birliği ve üyelerinin yanı sıra diğer Batılı ülkelerden gelecek desteğin düzeyi de aynı derecede önem taşıyor.

Ayrıca ABD öncülüğünde Rusya’ya yönelik yaptırımları ve ihracat kontrollerini sıkılaştırma ve bunlardan kaçınma planlarını kesme yönündeki çabalar da kritik önem taşıyor. Şu ana kadarki kayda değer başarıya rağmen, kaçınma planları gelişmeye devam ediyor ve sürekli odaklanmaya ihtiyaç duyulacak.

Güvenlik yardımı kapsamında birçok öğe özellikle önemli olacaktır. Yakın vadede bunlar arasında Ukrayna’nın gelen insansız hava araçlarını, roketleri, füzeleri ve uçakları tanımlamasını, izlemesini ve imha etmesini sağlayacak sistemler de yer alıyor. Ukrayna’nın kritik ihtiyaçları arasında ayrıca uzun menzilli hassas füzeler, Batı uçakları, topçu mühimmatları ve Rus saldırılarını savuşturmada özellikle önemli olduğu kanıtlanmış ek misket bombaları da yer alıyor.

Söylemeye gerek yok, savaşın gidişatı aynı zamanda büyük ölçüde Ukrayna ve Rusya’nın kararlılığına ve onların ek güç ve yetenekleri askere alma, eğitme, donatma ve kullanma becerilerine de bağlı olacak. Her ne kadar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kontrolü elinde tutuyor gibi görünse de, muazzam kayıplar artarken ve yaşam kalitesi düşerken Rus halkının onun savaşına uymaya devam edeceğini varsaymamak gerekir.

Aynı zamanda pek çok şey, Rusya’yı hayatta kalan Karadeniz Filosunun çoğunu, iki yüz yıldan fazla bir süre boyunca üslendiği Kırım’ın Sivastopol kentinden geri çekmeye zorlamak için Ukrayna tarafından konuşlandırılan etkileyici deniz dronları gibi, her iki tarafın yeni insansız yetenekleri geliştirme becerisine de bağlıdır. Aslına bakılırsa, Ukrayna’nın Batı Karadeniz’de deniz dronları ve füzeler kullanarak yürüttüğü kampanya, Rus savaş gemilerini büyük ölçüde dışarı itti ve Ukrayna’nın Mısır ve diğer ülkeler için kritik önem taşıyan büyük ölçekli tahıl ihracatını yeniden başlatmasına olanak sağladı.

Ukrayna’ya şu anda Batı ülkelerinde dondurulan yaklaşık 300 milyar dolarlık Rus rezervinin sağlanması da çok büyük bir etki yaratacaktır. Uzun süredir gecikmiş olan bu girişim, aynı zamanda Kremlin’e, Ukrayna’nın Rusya’nın verdiği zararı onarma ve kendi askeri-endüstriyel kompleksini inşa etme kabiliyeti konusunda da çok önemli bir mesaj gönderecektir.
Son olarak, savaşın gidişatı her iki tarafın da savaş alanı geliştikçe öğrenme ve uyum sağlama yeteneğine bağlı olacaktır; yeni silah sistemleri ve diğer teknolojileri geliştirmek, üretmek ve kullanmak; ve liderlerin, kurmayların, bireysel askerlerin ve birimlerin yeteneklerini geliştirmek.

Bu yıl, her iki ülkenin de hem sahadaki askeri güçleri hem de kendi cephelerindeki askeri güçleri için çok zor bir yıl olacağa benziyor. İki yıl sonra bugün, görünürde savaşın makul bir sonu görünmüyor.

8- SIRADA NEYİN OLDUĞUNA BATIDAKİ BÖLÜNMELER KARAR VERECEK *C. Raja Mohan, Dış Politika köşe yazarı ve Singapur Ulusal Üniversitesi’nde misafir profesör 

Ukrayna’nın 2023’te kesin askeri kazanımlar elde edememesi Batı’da derin bölünmelere yol açtı. Bu bölünmeler beklenmedik olabilir ama şaşırtıcı değil. Tüm büyük savaşların ilgili ülkelerin iç politikaları üzerinde güçlü bir etkisi vardır; Askeri aksaklıklar çoğu zaman iç siyasi krizleri daha da keskinleştirebiliyor. Rusya’nın Şubat 2022’deki işgaliyle Avrupa ve Batı’da tetiklenen birlik, artık savaşın gidişatı ve barış şartlarına ilişkin temel konularda ciddi görüş ayrılıklarına yol açtı. Bu bölünmeler ABD siyasi sınıfı içinde, ABD ile Avrupalı müttefikleri arasında, Batı ve Doğu Avrupa arasında ve Orta Avrupa içinde çok ciddidir.

Kendisini Rus işgaline karşı savunmak için çok büyük bedeller ödeyen Ukrayna, savaşın gidişatına ilişkin farklılıklardan da muaf değil. Tüm bu açık bölünmeler, Başkan Vladimir Putin’in Wagner paralı asker ordusunun şaşırtıcı isyanı ve geçen Haziran ayında Moskova’ya yürüyüşü sonrasında konumunu sağlamlaştırdığı Rusya’daki görünürdeki birlik ile tezat oluşturuyor.

2024 yılı, savaşın hızla artan maliyetleri karşısında tüm tarafların iç tutarlılığı koruma kapasitesini test edecek. Otoriter sistemi Rusya’nın kendi içindeki bölünmeleri bastırmasına yardımcı olabilirken, Putin’in tercih ettiği savaşın devasa ekonomik ve insani maliyetlerinin hiçbir siyasi etkisinin olmayacağına inanmak zor. Ancak şimdilik soru, Batı’nın Ukrayna politikasındaki çoklu fay hatlarının bölünmesini önleyip önleyemeyeceğidir. Görünüşte, Batı’nın Rusya’ya karşı muazzam ekonomik üstünlüğü, Ukrayna’nın Moskova ile uzun süreli bir savaşta galip gelmesine kolaylıkla olanak tanıyacaktır. Batı, bu zorunluluğa yanıt vermede yavaş kaldı ve 2024, Batı’nın kısa vadede Ukrayna’ya yardım etme ve Rus kuvvetleri ile mevcut temas hattını koruma stratejisi geliştirip geliştiremeyeceğini ve başlangıçta birçok kişinin beklentisinin ötesinde sürecek bir savaşta Putin’i yenme konusunda başarılı olup olamayacağını bize söyleyebilir.

Avrupa için, Ukrayna’daki savaş iki farklı yol sunuyor. Birisi, Avrupa’nın kendini savunma konusundaki devam eden isteksizliği sonucu kıtanın ABD ve Asya karşısında hızlı stratejik küçülmesidir. Diğeri ise, savunma yeteneklerini güçlendirerek, dünyadaki rolüne daha stratejik bir bakış açısı geliştirerek ve böylece uzun vadeli güç dengesinin Avrasya’da nasıl şekillendirileceği konusunda söz sahibi olmayı sürdürerek jeopolitik bir yenilenme yoludur.

Eğer Avrupa, güvenlik cephesini ciddi şekilde ele almaya hazırsa, Amerikalıları içerde tutmak ve gelecekteki bir Rus rejimini, Moskova’nın meşru bir rol oynayabileceği bir bölgesel düzen ve güvenlik garantileri lehine toprak genişletmeciliğinden vazgeçmeye ikna etmek daha kolay olacaktır. Alternatif olarak, Avrupalılar, bir sonraki ABD başkanının kıtalarının geleceğini Moskova ile -ve bu konuda Pekin ile- doğrudan müzakerelerle tanımlamasını beklemelidir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...