Uluslararası Af Örgütü’nün Çarpıcı Mısır Raporu

 Uluslararası Af Örgütü tarafından açıklanan raporda Mısır’da muhaliflerin kaçırılarak gizli hapishanelerde tutulduğunu ve güvenlik güçlerinin tecavüz, kaba dayak ve elektroşok gibi işkence yöntemlerine başvurduğu kaydetti. İşkence kurbanlarının daha çok Müslüman Kardeşler’den olduğu vurgulandı.

 Uluslararası Af Örgütü Sözcüsü Riccardo Noury “Mısır’da her hafta ortalama 3-4 kişinin kaybolduğuna şahit oluyoruz. Mısır’da geçtiğimiz son üç sene içerisinde yüzlerce öğrenci, aktivist ve çocuk kaçırılarak işkenceye maruz bırakıldı. Bu zorlu kaçırma vakalarından ve hapishanelerde uygulanan işkenceler hakkında ailelerin hiç bir bilgisi olmuyor” dedi.

 Toplam 17 somut vakanın yer aldığı raporda, kaçırılan insanların aylarca 24 saat boyunca gözleri bantlı ve elleri kelepçeli şekilde gözaltında tutulduğuna yer verildi. Güvenlik güçlerinin tecavüz, kaba dayak ve elektroşok gibi işkence yöntemlerine başvurarak zorla ifade aldığı kaydediliyor.

 Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz Mart ayında İtalyan öğrenci Giulio Regeni’nin Kahire’de kaybolması üzerine Mısır’ı kınayarak ülkede insan haklarına saygı duyulmadığına vurgu yapmıştı. İtalyan öğrencinin cesedi bulunduğunda üzerinde işkence izlerine rastlanılmıştı. O dönem Mısır hükümeti kaçırılma olayını reddetmişti.

Damla Nur Özdemir – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazasında Ölümü ve Olası Senaryolar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi,...

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...