Uluslararası Af Örgütü’nün Çarpıcı Mısır Raporu

0
113

 Uluslararası Af Örgütü tarafından açıklanan raporda Mısır’da muhaliflerin kaçırılarak gizli hapishanelerde tutulduğunu ve güvenlik güçlerinin tecavüz, kaba dayak ve elektroşok gibi işkence yöntemlerine başvurduğu kaydetti. İşkence kurbanlarının daha çok Müslüman Kardeşler’den olduğu vurgulandı.

 Uluslararası Af Örgütü Sözcüsü Riccardo Noury “Mısır’da her hafta ortalama 3-4 kişinin kaybolduğuna şahit oluyoruz. Mısır’da geçtiğimiz son üç sene içerisinde yüzlerce öğrenci, aktivist ve çocuk kaçırılarak işkenceye maruz bırakıldı. Bu zorlu kaçırma vakalarından ve hapishanelerde uygulanan işkenceler hakkında ailelerin hiç bir bilgisi olmuyor” dedi.

 Toplam 17 somut vakanın yer aldığı raporda, kaçırılan insanların aylarca 24 saat boyunca gözleri bantlı ve elleri kelepçeli şekilde gözaltında tutulduğuna yer verildi. Güvenlik güçlerinin tecavüz, kaba dayak ve elektroşok gibi işkence yöntemlerine başvurarak zorla ifade aldığı kaydediliyor.

 Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz Mart ayında İtalyan öğrenci Giulio Regeni’nin Kahire’de kaybolması üzerine Mısır’ı kınayarak ülkede insan haklarına saygı duyulmadığına vurgu yapmıştı. İtalyan öğrencinin cesedi bulunduğunda üzerinde işkence izlerine rastlanılmıştı. O dönem Mısır hükümeti kaçırılma olayını reddetmişti.

Sponsorlu

Damla Nur Özdemir – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here