Uluslararası Gündem – Haftalık Bülten

JAPONYA’DA DEZENFEKTAN SKANDALI

Japonya’da bir hemşire tarafından 3 hastaya serumla dezenfektan enjekte edilmesi sonucu 3 hasta hayatını kaybetti. Hemşire ömür boyu hapis cezası aldı. 34 yaşındaki Ayumi Kuboki, duruşma sırasında beş yıl önce 70-80 yaş aralığındaki hastalarını da öldürdüğünü itiraf etti. Kuboki, polise verdiği ifadede iki ay içinde 20’den fazla insanı öldürdüğünü söylerken mahkemede bu beyanları hakkında yorumsuz kaldığını vurguladı.

Mahkeme Yokohama bölgesinde görüldü ve baş hâkim idam cezası verme isteminde bulundu. Hemşirenin pişman olduğunu söylemesi üzerine hakim rehabilite için bir şans olduğunu söyledi, idam cezası yerine müebbet hapis cezasına karar verdi.

Japon savcılar hemşire Kuboki’nin idam cezasına çarptırılmasını talep etti. Savunma avukatı Kuboki’nin öldürme eylemleri nedeniyle depresyonda olduğu ve akli dengesini kaybettiğini savundu. Öldürülen hasta yakınları ise Kuboki’ye idam cezası verilmemesini doğru bulmadığını beyan etti. 

Kaynak: Euronews

İrem Damla MİRZA

 

SAATLER SÜREN BIDEN VE XI GÖRÜŞMESİ

SBS News

Amerikan Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, yaptıkları sanal görüşmede ticari ilişkiler, Tayvan Boğazı, Güney Çin Denizi ve Suriye gibi önemli konulara değindiler. Yapılan görüşmede iki rakip olası bir çatışmaya karşı “korkuluk” inşa etmeye çalıştı.

 

Biden ve Xi arasındaki görüşme beklenenden uzun sürdü. Üç buçuk saat süren görüşmede yetkililer “Konuşmanın saygılı, anlaşılır ve açık olduğunu” söyledi. 

Tayvan Boğazı’nda artan tansiyon hakkında detayları değerlendiren Beyaz Saray “Tayvan konusunda Başkan Biden, ABD’nin statükoyu değiştirmeye veya Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı baltalamaya yönelik tek taraflı çabalara şiddetle karşı çıktığının” altını çizdi. Xi ise Tayvan’ın Çin’i kontrol etmek için kullanılmasının ateşle oynamak olduğunu söyledi. 

Biden,  görüşmenin ilerleyen saatlerinde Hong Kong ve Uygur özelinde insan hakları meselelerini de dile getirdi. 

Kaynak: SBS News, CGTN News

Şamil ORHAN

 

TAHRAN VE ANKARA TERÖRLE MÜCADELEYE HAZIR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi temaslarda bulunmak üzere İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Tahran’da bir araya geldi. İran tarafından yapılan yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı Reisi “Tahran ve Ankara’nın terörle mücadelede ortak hareket edebileceğini” ifade etti.

İki ülke arasında uzun vadeli iş birliği mutabakatının imzalanacağı belirtildi. Reisi “Bölgesel iş birliğimiz uluslararası iş birliğine dönüşmeli. Terör ve organize suçlara karşı mücadelede Türkiye ile ortaklığa hazırız.” ifadesini kullandı.

T.C. Dışişleri Bakanlığı

İki ülke arasındaki iş birliğinin bölge ve halk adına çıkarları olduğunu belirten İran Cumhurhurbaşkanı Reisi Azerbaycan ve Türkiye ile olan ilişkilerin komşuluk ilişkilerinden öte derin inanç ve kültürel bağlara sahip olduğunu da savundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kafkaslarda ticari ilişkilerin ve istikrarın artması için İran ile olan iş birliğine sıcak baktığını belirtti. Çavuşoğlu, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada  “İran Cumhurbaşkanı Reisi’yle ticaret, yatırımlar ve terörle mücadele dahil ikili ilişkilerimiz ile bölgemizdeki son gelişmeleri ele aldık. İlişkilerimizi daha da geliştirme yönündeki karşılıklı irademizi teyit ettik.” dedi.

Kaynak: Bas News, Gündem Orta Doğu

Aybüke ÖZBUĞUTU

 

TİFLİS’TE MİKHAİL SAAKAŞVİLİ’YE DESTEK MİTİNGİ

TASS

Batı yanlısı ve reformcu olan eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili sürgünde geçen yıllardan sonra Ukrayna’dan 1 Ekim’de döndü. 2013’te Gürcistan’dan ayrılan Saakaşvili’ye dört ceza davası açıldı ve ikisinde gıyaben üç ve altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bunun yanında 20 Ekim’de Saakaşvili, beş yıla kadar hapis cezası istemiyle yasa dışı sınır geçişi yapmakla suçlandı. 

Ukrayna’da yaşayan Eski cumhurbaşkanı, politik nedenlerden ötürü 39 gündür açlık grevinde. Sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından Saakaşvili Rustavi’de bulunan hapishane hastanesine transfer edildi. Ancak sağlık yetkilileri mevcut sağlık durumunun kötüleşmemesi için sivil veya özel hastaneye sevk edilmesi gerektiğini belirtti. Bunun üzerine protestocular, Rustavi’deki hapishanenin dışında birçok çadır kurdu ve Saakaşvili bir hastaneye nakledilene kadar 24 saat sürekli protesto gösterileri yapma sözü verdi. 

Gürcistan’ın ana muhalefet partisi Birleşik Ulusal Partisi başkanı Nika Melia kalabalığa “Saakaşvili’nin hayatı kurtarılmalı. Hükümete onu sivil bir hastaneye nakletmek için 24 saat veriyoruz. Talebin karşılanmaması halinde tüm Gürcistan pazartesi günü (Tiflis) Özgürlük Meydanı’nda toplanacak.” dedi. 

Açıklamanın ardından polis Özgürlük Meydanı ve yakınındaki sokaklarda ulaşımı durdurdu. Çevrede bulunan parlamento ve hükümet binalarında güvenliği artırdı. Bölgeye TOMA’lar yerleştirildi. Ülkede Saakaşvili’ye destek için 9 muhalif millevekili daha açlık grevine başladı.

Kaynak: TASS, TRT World, Radio Free Europe, RT

Şamil ORHANABD, SURİYE’DE SİVİLLERİ ÖLDÜREN HAVA SALDIRISINI SAVUNDU

2019 yılındaki hava saldırısı hakkında ABD, bu saldırının meşru olduğu açıklamalarında bulundu. New York Times’ın haberine göre sivillerin orada bulunduğunu gösteren drone görüntülerine rağmen ABD jetleri insanların üzerine bomba attı. Times’ın raporu, komutanların saldırı sonrasındaki alarmı göz ardı ettiğini açıkladı. Savunma Bakanlığı tarafından  yapılan soruşturmalarda hava saldırısı hakkındaki direktiflerin raporlara eklenmediği ortaya çıkarken olaylarla alakalı bağımsız hiçbir araştırma yapılmadığı da bildirildi.

Konuya  ilişkin dava açıldı ve yetkili Gene Tate gazeteye verdiği demeçte “Liderlik bunu gömmeye çok kararlı görünüyordu. Kimse bununla ilgili bir şey yapmak istemedi.” dedi. Daha sonra ise Tate görevinden zorla alıkonuldu. 

BBC

Amerikan Ordusu Halkla İlişkiler Yetkilisi William Urban, ABD silahlarının hareket sırasında sivillerin orada olmadığından emin olduğunu ifade etti. “Bu belirsizliğin nedeni, videoda çok sayıda silahlı kadın ve en az bir silahlı çocuğun gözlemlenmesi ve silahlı ve silahsız personelin tam karışımının kesin olarak belirlenememesidir.” dedi. Konuya dair düzenlenen araştırma raporlarının her birinin ABD Merkez Komutanlığı tarafından reddedildiği biliniyor. 

Kaynakça: BBC

Özden BULUTBEYAZ

 

EKVADOR HAPİSHANE CİNAYETLERİYLE ÇALKALANIYOR

Latin Amerika ülkesi Ekvador’da 68 kişinin öldüğü hapishane cinayetleri ülke gündeminde yankı uyandırdı. Cinayetlerin arka planında Eylül ayında uyuşturucu çeteleri tarafından öldürülen 119 kişi bulunuyor. 

Reuters

Guayas eyaletinin valisi Pablo, çete üyelerinin bazı kimyasal maddeler kullanarak hapishanenin duvarlarını yıktıklarını ve böylece içeri girdiklerini belirtti. Polisin müdahalesinin yetersiz kaldığı olay uzun saatler sonucunda kontrol altına alındı. Arosemena içeride iş birliklerinin olduğunu ve cinayetlere mahkumların da ortak olduğunu vurguladı. 

Ekvador hapishanelerinde yaşananlar ne kadar ciddi?

Hapishane ölümleri ülkede oldukça yaygın hale geldi. Bu olayların başlangıcının Aralık 2020’de öldürülen Los Choeros çetesi lideri Rasquina’nın hapishaneden çıktıktan sonra öldürülmesine dayandığı belirtiliyor. Arosemena, “Uyuşturucu kaçakçılığına, hapishanelerin içinde ve dışında uyuşturucu dağıtmak için birbirleriyle savaşan suç çetelerine karşı savaşıyoruz.” dedi.

Kaynak: Reuters, DW

Özden BULUTBEYAZ

 

ORTA DOĞU’DAN POLONYA-BELARUS SINIR KRİZİNE TEPKİ

AP

Orta Doğu ve Afrika’dan Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenlerin bekleyişi sürerken ülkelerden bu konuda tepkiler gelmeye devam ediyor. Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen son açıklamaya göre Belarus’un Bağdat’taki fahri konsolosluğunun çalışma izinleri iptal edildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed el-Sahaf, yaptığı açıklamada bu adımın “Irak vatandaşlarını Belarus’tan Polonya’ya doğru yapılan insan kaçakçılığından korumak” olduğunu dile getirdi. 

Hükümetin 8 Kasım’da yaptığı açıklamada Belarus’tan ayrılmak isteyen vatandaşlar için geri dönüş uçuşları düzenlemeye başlayacakları söylendi. Irak’ın Moskova ve Varşova Büyükelçilikleri sınırda mahsur kalan insanların geri dönüşünü koordine ederken Irak ve Belarus arasındaki harici uçuşların durdurulduğu belirtildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sahaf’ın yayınladığı ajandaya göre 18 Kasım’da gönüllü olarak dönmek isteyenler için ilk uçuşun gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Kaynak: The Indian Express, Euronews

Aybüke ÖZBUĞUTU

 

ABU DABİ’DE YABANCI UYRUKLU VATANDAŞLARA MEDENİ HUKUK KARARI

En büyük Birleşik Arap Emirliği’nden biri olan Abu Dabi artık gayrimüslimler adına medeni kanun uygulamasına geçti. Evlenme, boşanma ve velayet gibi aile hukuku içeriği artık gayrimüslimleri de kapsıyor.             

Evlilik, boşanma, nafaka, velayet, ebeveynlik ve miras konularında şeriat hukuku artık sonlandı. Abu Dabi Şeyhi Halife bin Zayid el-Nahyan’ın yayımladığı kararnamede medeni hukukun uygulanmasında yabancılar için imkan sağlandı. Küresel rekabetin güçlenmesi adına medeni hukuk uygulamasına geçen Abu Dabi, kalifiye iş gücünü korumak ve geliştirmek adına bu kararda bulunduğunu açıkladı.

Abu Dabi’de yeni bir mahkeme kurulacak Bu mahkeme Müslüman olmayan kişilerin aile hukuku konularıyla ilgili davalara bakacak. Mahkemenin İngilizce ve Arapça dillerinde faaliyet göstermesi bekleniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde birtakım hukuki reformlar yapıldı. Evlilik dışı ilişki ve alkol tüketiminin suç sayılması ve namus cinayetlerinde ceza indiriminin kalkması bu reformlar kapsamına alındı. Hukuki reformların yanı sıra uzun vadeli vize izninin yabancı yatırım, turizm ve uzun süreli oturumlar için daha uygun olması hedeflenmekte.

Kaynak: Euronews

İrem Damla MİRZA

 

İRAN SINIRINDA İNSANLIK KRİZİ

Taliban’ın ülke yönetimini ele geçirmesiyle Afganistan’da baş gösteren istikrarsızlık iç savaş ve göçe neden oldu. Gözünü batı sınırına çeviren Afganlar tercihini ilk olarak İran’dan yana kullandı. Ancak IOM verilerine göre İran 2021’de bir milyondan fazla Afgan göçmeni ülkesine geri gönderdi. Gönderilen göçmenlerin sınır bölgelerindeki kamplara yerleştirilip kötü muameleye maruz kaldığı iddia ediliyor. 

IOM Genel Direktörü Antonio Vitorino, geri gönderilen Afgan göçmenlerin kötü durumda olduğunu belirterek bu kişilerin önemli ölçüde sağlık ve gıda sorunlarına maruz kaldığını bildirdi. 8 Ekim tarihinde attığı tweet ile Afganistan’ın kötüleşen koşullarından endişe duyduğunu belirten Vitorino, bölge halkı için bunun ne anlama geldiğini ve risk altındaki Afganlar için Avrupa Birliği forumlarında bunların da gözetildiği mesajını verdi.

Yardım faaliyetlerini sınırdaki insanlar için sürdüren Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’na göre, zorla geri gönderilenler arasında refakatçisi bulunmayan yaklaşık 3 bin 200 çocuk bulunuyor. Bunun bir insanlık problemi olduğuna sıklıkla dikkat çekmeye çalışan Vitorino’nun Komisyon ile bu konu üzerine dikkati çekmeye çalışması ileride gelebilecek umut dolu haberlerin bir sinyali olabilir.

Kaynak: Euronews, IOM 

Aybüke ÖZBUĞUTU

 

BULGARİSTAN SEÇİMİNİ KİM KAZANDI?

Bulgaristan’da  bu yıl içinde üçüncü kez yapılan parlamento seçimlerini geçici sonuçlara göre iki ay önce Kiril Petkov ve Asen Vasilev tarafından kurulan yolsuzluk karşıtı Değişime Devam Partisi (PP) kazandı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ise ikinci tura kaldı. Avrupa Birliği’nin en yoksul üye ülkesi olan Bulgaristan’da aylarca süren siyasi çıkmazın sona ermesi  umutları güçlendirdi. 

Reuters

Eski Başbakan Boyko Borisov’un Avrupa Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi (GERB) ise yolsuzlukla mücadeledeki başarısızlığı nedeniyle seçim yarışını ikinci sırada tamamladı. Bulgar seçmenler, yeni hükümetin hızla kurulup bir an önce ülkedeki yolsuzluk ve artan fiyatlara çözüm üretmesini bekliyor.

Koalisyon Beklentisi

Koalisyonun dört partili olacağından yola çıkarak Parlamento’da yedi partinin temsil edileceği tahmin ediliyor. Kiril Petkov, başbakanlığa hazır olduklarını ve  Demokratik Bulgaristan ile  Slavi Trifonov’un Böyle Bir Halk Var Partisi  (İTN) ile görüşebileceklerini belirtti. Siyasi gözlemciler, dördüncü parti olarak da Sosyalist Parti’den söz ediyor.

Tahminler koalisyonun zorlu olacağı yönünde. Petkov konuşmasında Bulgaristan’ın yeni bir yola girdiğini belirterek konuşmaya açık olduklarını, fakat yolsuzlukla mücadelede verdikleri sözlerden dönmeyeceklerini belirtti. Partinin diğer kurucusu olan Asen Vasilev’in de Maliye Bakanı olması bekleniyor.

Ülkede parlamento seçimleri ile beraber cumhurbaşkanlığı seçimleri de yapıldı. Görevdeki Cumhurbaşkanı Rumen Radev yüzde 49,4 oranında oy aldı. Mutlak çoğunluğa ulaşamadığı için cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. 21 Kasım’da yapılacak ikinci tur seçimlerde ikinci beş yıllık bir dönemi kazanması bekleniyor.

Kaynak : Deutsche Welle, Reuters, AFP

Melis ÖZVERAN

 

İSRAİL-FİLİSTİN CEPHESİNDE CASUS YAZILIM POLEMİĞİ

Kasım ayında açıklanan rapora göre İsrailli 8 bakanın tartışmalı bir şekilde teröre karıştığını iddia eden gruplara bağlı yarısı Filistinli altı insan hakları aktivistinin telefonlarında İsrail menşeli NSO Group’un casus yazılımı tespit edildi. 

Reuters

Yazılımı aktivistlerin telefonlarına kimin entegre ettiği belli olmamakla birlikte kar amacı gütmeyen Frontline Defenders’dan Muhammed el Maskati bunu ilk tespit eden araştırmacı oldu. Bilgisayar korsanlığının Temmuz 2020’de başladığını öne süren Maskati’nin açıklamasından sonra açıklama bu kez de Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Üst düzeyde görevli üç çalışanının telefonlarını hackleme iddiasıyla NSO Group cephesindeki suçlamaları destekledi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasından sonra NSO Group CEO’su Itzik Benbenisti görevinden istifa etti. Benbenisti’nin “ulusal güvenlik çıkarlarına zarar verdiği” için ABD Ticaret Bakanlığı tarafından kara listeye alındığı biliniyor.

Kaynak: Ortadoğu Haber, Hurriyet Daily News

Aybüke ÖZBUĞUTU

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...