Uluslararası Toplumdan Libya’ya Yaptırım Çağrısı

Libya’ya yaptırımları tartışmaya başlayan Avrupa Birliği (AB), öncelikli olarak ülkeye her türlü silah satışını askıya aldı. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın sözcüsü Maja Kocijancic, “Tüm AB üyeleri, Libya’ya her türlü silah satışını ve satış iznini askıya almış durumda.” dedi.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy; “Libya’da özgürlük ve adaleti savunanlara uygulanan şiddetten tiksinti duydum. Gördüğüm korkunç suçlar kabul edilemez ve sonuçsuz kalmamalı. Libya’da göstericilere karşı şiddeti, saldırıları ve korkutma çabalarını kınıyor, şiddet kullanımının derhal sona ermesi çağrısı yapıyorum.” ifadesini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle; Libya yönetiminin sivil halka yönelik şiddete son vermemesi durumunda yaptırımların kaçınılmaz olacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy; “Uluslararası toplum, insan haklarının ağır ihlaline daha fazla seyirci kalamaz.” dedi. AB’nin Libya ile tüm ekonomik ilişkileri kesme çağrısında bulundu.

Dünyanın önemli merkezlerinde görev yapan birçok Libyalı diplomatın görevlerinden istifası da devam ediyor. Libya’nın Birleşmiş Milletler misyonundaki büyükelçi yardımcısı ve ABD’deki büyükelçileri sert eleştirilerde bulunmuşlardı.

Benzer şekilde Bangladeş, Hindistan, Endonezya, Avustralya, Avusturya gibi ülkelerde görev yapan 10’dan fazla büyükelçi, rejime yönelik eleştirilerde bulunarak görevlerinden ayrılmıştı.

(tuicakademi-zaman)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...