Usame Bin Ladin Öldürüldü

ABD Başkanı Barack Obama El-Kaide lideri Usame Bin Ladin’in Pakistan’da öldürüldüğünü açıkladı. El Kaide Lideri Bin Ladin, Pakistan’ın başkenti İslamabad yakınlarında ABD askerleri tarafından düzenlenen bir saldırı sonucu öldürüldü ve cesedi de ABD güçleri tarafından ele geçirildi.

Obama’nın Bin Ladin’in öldürülmesi konusunda ilk yaptığı açıklamada, “Adalet yerini buldu” dedi ve ABD’nin İslam ile savaşta olmadığını ve asla olmayacağını söyledi.

Amerikan AP ajansı, Pakistanlı ve ABD’li yetkililere dayanarak, Usame bin Ladin’in Pakistan’ın başkenti İslamabad’ın kuzeyindeki bir bölgede bulunan büyük bir evdeyken helikopterle düzenlenen baskında öldürüldüğünü duyurdu.

Amerikan AP Ajansı’nın haberine göre, Pakistanlı istihbarat yetkilisi, evin bulunduğu İslamabad’ın yaklaşık 100 kilometre kuzeyindeki Bilal bölgesine dört helikopterle baskın düzenlendiğini, helikopterlerden birinin yerden açıldığı sanılan ateşle vurulduğunu anlattı. Pakistanlı yetkililer, helikopterlerin ülkenin kuzeyindeki bir hava üssünden havalandığını kaydetti. Amerikalı bir yetkili de baskının İslamabad yakınındaki büyük bir eve düzenlendiğini belirtti.

Amerikalı bir yetkili Ladin’in cesedinin operasyon sonrasında saklanmadığı ve denize atıldığını açıkladı. Amerikalı yetkili, “dünyanın en çok aranan teröristinin cenazesini kabul etmek isteyecek bir ülkenin bulunması zor olacaktı. Bu yüzden ABD onu denize gömmeye karar verdi” dedi.

Hassas ulusal güvenlik konularıyla ilgili adının açıklanmaması koşuluyla konuştuğu belirtilen yetkili, Bin Ladin’in nerede denize atıldığını söylemedi. New York Times gazetesi de cesedin denize atılmadan önce Afganistan’a gönderildiğini bildirdi.

Elçilikler Alarmda

ABD Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarına, Usame Bin Ladin’in öldürülmesinin EL Kaide örgütünün misilleme saldırılarına yol açabileceği, daha büyük güvenlik riskiyle karşıya karşıya oldukları uyarısında bulundu. Bütün Amerikan büyükelçiliklerini alarm düzeyine geçiren bakanlık, yurtdışındaki Amerikan vatandaşlarını El Kaide ve bağlantılı örgütlerin olası saldırılarına karşı uyardı.

ABD’de sevinç gösterileri

Öte yandan Bin Ladin’in ölü olarak ele geçirildiğine dair ABD medyasında verilen haberlerde, FBI’ın Ladin’in DNA örneklerinin karşılaştırıldığı ve ölü olarak ele geçirilen kişinin Ladin olduğu belirtildi. Çok sayıda ABD vatandaşı haberi Beyaz Saray önünde coşkuyla kutlamaya başladı.Pakistan’da da Bin Ladin’in öldürüldüğü haberinin duyulmasından sonra Afganistan’a yakın Peşaver kentinde gösteriler başlarken ülkenin diğer kentleri sakinliğini koruyor.

INTERPOL’den uyarı!

Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL), El Usame bin Ladin’in öldürülmesinin ardından “terör riskinin arttığı” uyarısında bulunuldu. INTERPOL Genel Sekreteri Ronald Noble, terörle mücadelede daha dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.Noble, “Dünyanın en çok aranan teröristi öldürüldü, ancak bu El Kaide tehdidinin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor.

El Kaide dünyadaki terörist saldırılarını sürdürmeye devam edecektir. Bu yüzden dünyanın neresinde olursa olsun bütün terörist gruplara karşı kararlılıkla, ortak mücadelemizi sürdürmeye ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

(tuicakademi-CNN-ntvmsnbc-VOAnews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...