Vatikan “Koalisyon Güçleri Libya’da Sivilleri Öldürdü”

Vatikan’ın Trablus’taki en üst düzey yetkilisi Giovanni Innocenzo Martinelli, koalisyon güçlerinin düzenlediği askeri operasyonda en az 40 sivilin hayatını kaybettiğini ileri sürdü.

Vatikan’ın haber ajansı Fides’e konuşan Martinelli, NATO güçlerinin düzenlediği hava saldırısında Buslim mahallesindeki sivil bir binanın çöktüğünü ve en az 40 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Libyalı yetkililer de Trablus’ta bulunan yabancı gazetecileri bombalanan binanın bulunduğu bölgeye götürdü. Ancak haber ajansları sivil ölümleri henüz doğrulamadı.

Bu olay sonrasında konuyla ilgili NATO’dan da bir açıklama geldi. Açıklamada sivil ölümleriyle ilgili haberlerin araştırıldığı ancak bu haberleri doğrulayacak bilgilere henüz ulaşılamadığı belirtildi.

Açıklamada “eğer böyle bir şey gerçekleşmişse bunun tespit edilmesi için yapabileceğimiz ne varsa yerine getireceğiz” denildi. Dün Uganda istediği takdirde Kaddafi’yi kabul edebileceğini açıklamıştı. Bu açıklamaya rağmen Libya hükümet sözcüsü Musa İbrahim, “Hepimiz buradayız. Sonuna kadar da burada kalacağız. Bu bizim ülkemiz. Her cephede güçlüyüz” diye konuştu.

Sözcü, Dışişleri Bakanı Musa Kussa’nın istifasına ilişkin haberlerle ilgili olarak ise rejimin “bireylere bağımlı olmadığını” belirtti. İbrahim, “Bu, tüm ulusun mücadelesi. Hangi safta olurlarsa olsunlar bireylere veya yetkililere bağlı değil” dedi.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

    

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...