Ve Beklenen Oldu

Dün ateşkes ilan eden ancak bugün muhaliflerin kalesi durumunda olan Bingazi’ye girmek için saldırı başlatan Kaddafi’ye karşı uluslararası kamuoyundan sert tepki geldi.

Dünyanın önde gelen liderleri Kaddafi’ye karşı olası askeri müdahaleyi görüşmek üzere Paris’te toplandı. Toplantının sürdüğü saatlerde Libya semalarında Fransız savaş uçaklarının tur attığı bildirildi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bu uçakların amacının Kaddafi’ye bağlı ordunun saldırısını önleme ve keşif amaçlı olduğunu söyledi. Diğer uçakları hazır bir şekilde zırhlı araçlara saldırı için beklediğini de sözlerine ekledi. İtalya Kaddafi’ye karşı mücadelede beş üssünü ABD ve NATO’nun kullanımına açtı. Kanada ise bölgeye savaş uçaklarını yolladı.

Saat 19:00 sıralarında Fransa’ya ait 20 uçaklı bir kortej ile Bingazi çevresindeki 100 ile 150 kilometrelik alan bombalandı. İlk uçağın Kaddafi’ye bağlı bir askeri aracı vurduğu açıklandı. Aradan geçen 1 saat içinde El Cezire televizyonunun Kaddafi’nin ordusundan 4 tankın imha edildiğini duyurdu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kaddafi’nin sözünde durmamasının sıkıntı yarattığını ve güven eksikliğini çok büyük boyutlara getirdiğini söyledi. Ban Ki-mun artık Kaddafi’nin sözlerine inanılmadığını da ekledi.

Libya’ya karşı askeri müdahale için çekimse kalan Rusya’nın Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Batılı güçlerin Libya’ya askeri müdahalede bulunma kararından üzüntü duyduklarını bildirdi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in, Libya’daki olayları takip etmek için Rusya ziyaretini Pazar gününe ertelediği belirtildi.

 (tuicakademi, bbc, hürriyet)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...