Videoların Gerilimi Kızıştırmasından Sonra Keşmir’de Şiddet Yükseliyor

 Hindistan kontrolündeki Keşmir’de göstericiler saldırılara başladı. Polis, ordunun bir insan kalkan olarak cipin önüne bağlamasından sonra subayları evlerine gitmemeleri konusunda uyardı. Polis 9 Nisan’da 24 yaşındaki şal dokumacısı Faruk Ahmad Dar’ı zapt ederek aracın önüne bağlayıp köy boyunca teşhir etmekle suçlanan askerler için orduya dava açtı.

 Olayın bir videosu yaygın şekilde sosyal medyada yer aldı. isyanı bastırmak için mücedele ediyorken Hint güvenlik güçleri tarafından işlenen insan hakları ihlallerini hatırlatıyor.

 Ordu sözcüsü Yarbay Rajesh Kalia, videonun doğruluğunun tespit edildiğini ve “kötü muameleden suçlu bulunanlara karşı eyleme geçileceğini” söyledi.

 Protestolar en az 8 kişinin öldüğü acelece yapılmış ara seçimleri takip eden haftalarda devam etti.

 Haftasonu iki video daha sosyal medya üzerinden dolaşıma girdi. Bu videoların birinde 9 Nisan ara seçimlerinde 17 yaşındaki birisinin milisler tarafından öldürüldüğü görülüyordu. Reuters videonun gerçekliğini onaylamadı.

 Geçen yıl hapiste olan önde gelen Keşmirli insan hakları savunucusu Khurram Parvez Reuters’e verdiği demeçte, “Bu son 27 yıldır devam eden bir olgudur.” dedi.

 Uluslararası Af Örgütü’nden yapılan açıklamada, “Bu ilk insan kalkanı mevzusu değil, şu anda farklı olan bu durumun sosyal medya sayesinde belgelenmiş olması” dedi.

 Devlet bakanı Mehbooba Muftı, polisin yerel ordu birimine karşı bir dava açtığını söyledi.

 Pazar günü Polis Teşkilatı’nın Genel Sekreteri yetkililere, özgürlük savaşçılarının en az dört subay evine baskın yaptıklarını ve subayların Güney Keşmir’deki kendi evlerini ziyaret etmekten kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Feyza Nur Atabay – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...