Avustralya Vatandaşı Olmak Zorlaştı.

 Avustralya vatandaşlığına geçişte kurallar değişti. Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull Avustralya vatandaşlığına geçişteki uygulamaların son aşamasının ‘’Avustralya Değerlerinden’’ oluşacak testlerden oluşacağını açıkladı. Avustralya’nın başkenti Canberra’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Turnbull, Avustralya’nın değerlerini vatandaşlık için en önemli yere koyduk, Avustralya üyesi olmak ayrıcalıktır’’ açıklamasında bulundu. Avustralya vatandaşı olmak isteyenlerin bu değerleri bilen, destekleyen, kanunlara saygı duyan, Avustralya’yı daha iyi yapmaya özen gösteren kişiler olmasını istediklerini belirtti.

 Testte nelerin olacağına henüz karar verilmediğini söyleyen hükümet yetkilileri; daha önce testte yer alacağı söylenen çocuk evlilikleri, kadın hakları, aile içi şiddet gibi soruların herhangi bir dini hedef alacağı iddialarını da reddetti. Yeni kuralların dini değil davranışları ele alacağını söyledi. İngilizce okuma, yazma, dinleme gibi testlere tabi olacak kişilerin ayrıca Avustralya toplumuna kaynaşmış olduklarını kanıtlamaları gerekiyor. Bundan önce istediği zaman teste girebiliyorken yeni düzenleme ile testi üç kez geçemeyenlerin iki yıl beklemesi gerekecek. Turnbull, yasa meclisten geçerse bugünden itibaren geçerli olacağını açıklamasında bulundu.

Celal Cavlak – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...