Xi Jinping, Çin Genelinde Askerî Birliklerin Büyük Kış Tatbikatlarına Savaşa Hazır Bir Şekilde Olmaları Çağrısında Bulunuyor.

Asya-Pasifik bölgesinde gün geçtikçe, bölgedeki devletler arasında gerilim hızla tırmanıyor. Bu tırmanışa, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in, Çin ordusuna hitaben yaptığı söylev; bu gerilimleri hem gün yüzüne çıkarttı hem de gerilimin ateşinin düşmesine bir fayda sağlamadı.

Dünya’nın en büyük ikinci ordusuna sahip Çin ordusuna seslenen devlet başkanı, bölgedeki gerginliklerden dolayı ordunun her an savaşa hazır ve nazır bir şekilde olması gerektiğini ayrıca sürekli kazanma odaklı bir psikolojide bulunmalarının hayatî bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Ülke çapında yapılan kış tatbikatları sırasında orduya; “Ölümden korkmayın ve savaşa hazır olun” talimatı verdi. Mao Zedong’dan bu yana Çin’in en güçlü lideri olarak görülen Xi Jinping, Halkın Kurtuluşu Ordusu’ndan (HKO); “gerçek savaş eğitimleri” ve askerî alanda yüksek teknolojik araçlara dair araştırmaları artırmalarını söyledi. Bu söylevini 7.000 askerin huzurunda yaparken ayrıca ordunun diğer mensuplarının bulundukları yerde dev ekranlardan başkan Xi Jinping dinlendi.

Tatbikatlarda, donanmanın amfibi saldırıları, hava kuvvetleri tarafından yapılan savaş eğitimi, zorlu hava şartlarındaki ateş talimleri gibi eylemleri izleyen Xi Jinping, ordunun durumunu değerlendirdi.

Halkın Kurtuluşu Ordusu’ndan emekli bir Çin albayı Yue Gang’a göre; normalde bu tür talimatların Merkez Askerî Komisyonu’ndan bir yetkili aracılığıyla yazılı olarak bildirildiğini belirtirken, bu defa Xi Jinping’in sahaya inerek bu konuşmayı yapmasından mütevellit savaş eğitiminin önemli olduğunu vurguladı.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj APAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...