Yemen İç Savaşın Eşiğinde

Yemen’de sıcak günler yaşanıyor. Ülkenin en güçlü aşireti muhaliflerin safına geçince ülke iç savaşın eşiğine geldi.

Geçtiğimiz Pazar günü iktidarı terk etmesine yönelik anlaşmayı reddeden Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ülke içindeki güç dengelerinden büyük tepki geldi. Salih’in anlaşmayı reddetmesi üzerine ülkedeki en güçlü aşiret Haşid’in muhalefet tarafına geçti. Bu gelişmelerden sonra başkent Sana’da yoğunlaşan ve üç gündür süren geniş çaplı çarpışmalar yaşanıyor.

Görgü tanıkları başkent Sana’da sivillerin yaşadığı bölgelerde, havan ve makineli tüfeklerin kullanıldığı çatışmalar yaşandığını söyledi. Reuters haber ajansına konuşan bir hükümet yetkilisi bugünkü çatışmalarda onlarca kişinin öldüğünü söyledi. Yemen Savunma Bakanı, orduya bağlı depolarda meydana gelen patlamalarda en az 28 kişinin öldüğünü açıkladı. Muhalif televizyonlar da orduya bağlı karargâhların yok edildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Salih, Haşid aşiretinin lideri Sadık el Ahmar ve kardeşlerinin tutuklanmasını talep etti. Salih, iktidarı ve ülkeyi terk etmeyeceğini de yineledi. Ahmar ise meydan okuyarak “Salih yalınayak ülkeden kaçacak” dedi .Ahmar ayrıca değer aşiretleri kendisini desteklemeye çağırdı.

Haşid’in üyelerinin, bazı bakanlık binalarını ele geçirdiği, yüzlerce kişinin başkenti terk etmeye başladığı haber veriliyor.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...