Yemen’den Olağanüstü Hal Kararı

Domino etkisi oluşturan rejim tartışmalarının yaşandığı sıcak bölgeden biri olan Yemen’de alınan meclis kararı ile ülke çapında olağanüstü hal ilan edildi. Olağanüstü hal yasası, güvenlik güçlerine zanlıların gözaltına alınması ve tutuklanmasında geniş kapsamlı yetkiler veriyor.

Diğer taraftan muhalif gruplar tarafından, Cuma günü başkanlık sarayına doğru düzenlenecek büyük bir yürüyüş çağrısı yapıldı. Muhaliflerin sözcüsü Muhammed Kahtan El Cezire haber ajansına yaptığı açıklamada, “Cuma günü büyük yürüyüş olacak. Senin olduğun yere geliyoruz ve seni oradan uzaklaştıracağız” dedi.

Yemen’de 32 yıllık Salih iktidarına karşı muhalif göstericilerin öfkesi, özellikle başkent Sana’da güvenlik güçlerinin 40’dan fazla göstericiyi öldürmesiyle daha da artmıştı. Aralarında generallerin de bulunduğu bazı subaylar ile büyükelçiler ve bazı aşiretler Salih’ten desteğini çekmişti.

Muhalefetin yılsonuna kadar istifa etmesi önerisini bu aybaşında reddeden Salih dün ise iktidarı yılsonuna kadar ya da 2012 Ocak ayına kadar “anayasal” devir çerçevesinde bırakmaya hazır olduğunu açıklamış ve genel seçimlerin düzenlenmesini sağladıktan sonra istifa edeceğini bildirmişti. Salih’in dünkü önerisi muhalefet tarafından ise kabul edilmemişti.

(tuicakademi-ntvmsnc-cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...