Yemen’den Olağanüstü Hal Kararı

0
90

Domino etkisi oluşturan rejim tartışmalarının yaşandığı sıcak bölgeden biri olan Yemen’de alınan meclis kararı ile ülke çapında olağanüstü hal ilan edildi. Olağanüstü hal yasası, güvenlik güçlerine zanlıların gözaltına alınması ve tutuklanmasında geniş kapsamlı yetkiler veriyor.

Diğer taraftan muhalif gruplar tarafından, Cuma günü başkanlık sarayına doğru düzenlenecek büyük bir yürüyüş çağrısı yapıldı. Muhaliflerin sözcüsü Muhammed Kahtan El Cezire haber ajansına yaptığı açıklamada, “Cuma günü büyük yürüyüş olacak. Senin olduğun yere geliyoruz ve seni oradan uzaklaştıracağız” dedi.

Sponsorlu

Yemen’de 32 yıllık Salih iktidarına karşı muhalif göstericilerin öfkesi, özellikle başkent Sana’da güvenlik güçlerinin 40’dan fazla göstericiyi öldürmesiyle daha da artmıştı. Aralarında generallerin de bulunduğu bazı subaylar ile büyükelçiler ve bazı aşiretler Salih’ten desteğini çekmişti.

Muhalefetin yılsonuna kadar istifa etmesi önerisini bu aybaşında reddeden Salih dün ise iktidarı yılsonuna kadar ya da 2012 Ocak ayına kadar “anayasal” devir çerçevesinde bırakmaya hazır olduğunu açıklamış ve genel seçimlerin düzenlenmesini sağladıktan sonra istifa edeceğini bildirmişti. Salih’in dünkü önerisi muhalefet tarafından ise kabul edilmemişti.

(tuicakademi-ntvmsnc-cha)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here