Yeni Dünya Lideri: Vladimir Putin

Barrack Obama’yı şaşırtacak bir haber ABD’nin en etkili gazetelerinden olan New York Times’tan geldi. Söz konusu gazetede bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir makalesini yayınlanırken bir yandan da dış haber sayfalarında ABD Başkanı Barack Obama’nın canını sıkacak bir haber yayınlandı. New York Times gazetesine göre Putin, Suriye krizinin çözümü ile ilgili attığı adımlar ile dünya liderliğini Obama’nın elinden aldı.

Putin’in Dünya Liderliğinde Obama’yı Solladığı Düşünülüyor

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ABD Başkanı Barack Obama ile ilgili birçok şey oldu: Zaman zaman bir partner, çoğunlukla rahatsız edici bir faktör, Edward Snowden’ın ev sahibi ve ABD’nin dış politika hedeflerine hiç yüz vermediği için birlikte yapılacak zirveler iptal edilen ‘sınıfın arka tarafındaki canı sıkkın çocuk’ ” denilen haberde Putin’in bu defa Obama’nın hiç tahmin etmediği bir şey yaptığı ve Suriye kriziyle ilgili dünya liderliğinde Obama’yı solladığı ifade edildi.

New York Times’a göre Putin, ABD’nin militarizmi karşısında olası bir alternatif sundu ve Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından kenara itilen Rusya’nın çıkarlarını bir kez daha gündeme getirdi. Koşullar yeniden değişebilir ancak Putin birçok amacını gerçekleştirdi ve bunları ABD’nin zararına olacak şekilde yaptı.

“Durumun yeniden değişmesine rağmen Putin, Washington’ın zararına olan bazı hedeflerine ulaşmış görünüyor. Putin, Başkan Obama’nın iki kez iktidardan çekilme çağrısı yaptığı uzun süreli müttefiki Esad’a diplomatik bir çıkış yolu sunmuş oldu” denilen haberde Rusya’nın veto ettiği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararına rağmen hareket etmek isteyen Obama’nın Putin tarafından durdurulduğu bu şekilde belirtilmiş oldu.

“Dünya’dan Kopuk Modern Çar ” Artık Yok

Putin bir yıl önce göreve yeniden geldiğinde muhalif sesleri ortadan kaldırdığı, gey karşıtı yasaya onay verdiği, yasadışı yollardan göçmen olarak gelenleri şehir kamplarında tutması gibi sebeplerden ötürü Batı tarafından “dünyadan kopuk modern bir Çar” olarak görülüyordu yorumu yapılan haberde, şimdi ise Putin’in beğeni toplayan bir devlet adamına dönüştüğü yazıldı.

Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov’un “Putin sadece politik bir çözüm sunarak Ortadoğu’da geniş bir askeri çatışma çıkmasının önüne geçmek istiyor” diyerek Putin’in hedeflerini dile getirdi.

(TUİÇ Akademi, Hürriyet)

Elif Sarpkaya

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...