Yunanistan KKTC Yaşanan Olayları Değerlendirdi

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras, KKTC’deki gösterileri ‘’devasa baskının göstergesi’’ olarak yorumladı.

Hatırlanacağı üzere 28 Ocak tarihinde KKTC’de Türkiye karşıtı pankartların açıldığı ‘’Toplumsal Varoluş Mitingi’’ düzenlenmiş ve bu durum Türkiye tarafından büyük eleştirilerle karşılanmıştı. Dün ise yine Lefkoşa’da mitingin ikincisi büyük bir kalabalıkla tekrardan yapıldı. Bunun üzerine Delavakuras yaptığı basın toplantısında, KKTC’deki olaylar hakkında konuştu. KKTC’deki gelişmeleri değerlendirirken, ‘’devam eden işgal, işgal ordusu ile yabancı yerleşiklerin varlığından kaynaklanan devasa baskının göstergesi’’ifadesini kullanan Delavekuras dünkü gösterilerle katılımın öncekine oranla daha büyük olduğunu söyledi ve ‘’Kıbrıslı Türklerin tahammülünün sınırları aştığı’’ değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü, ‘’Türkiye’nin sorumluluklarını üstlenip, tavrını değiştirerek Kıbrıs meselesinin çözümüne katkıda bulunması gerektiğini’’ ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun tezlerinin ‘’geçmişte kaldığını’’, bu tezlerin KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın tezlerini hatırlattığını sözlerine ekledi.

Sözcü aynı zamanda, Davutoğlu’nun Yunanistan’ı 8-10 Mart tarihleri arasında ziyaret edeceğini de açıkladı.

(tuicakademi-zaman)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...